i
Krok k optickému kvantovému počítači
| 3. 11. 2016 | Vesmír 95, 617, 2016/11
Z německo-polsko-ruské spolupráce vzešel první kvantový fotonický obvod plně integrovaný na čipu – včetně zdroje fotonů. Dosavadní řešení vyžadovala objemnou laboratorní aparaturu. Novinka využívá jako zdroj světla elektricky excitované uhlíkové nanotrubičky, které emitují jednotlivé fotony a nevyžadují k tomu nabuzení vnějším laserovým paprskem. Spolu s nimi jsou na čipu i detektory a další komponenty nutné pro vedení fotonů. Je to další krok k optickému kvantovému počítači, který by umožnil bezpečné šifrování dat nebo neobyčejně rychlé provádění některých typů výpočtů.
Khasminskaya S. et al., Nature Photonics, DOI: 10.1038/nphoton.2016.178
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [432,19 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Technické vědy
RUBRIKA: Mozaika
O autorovi
Ondřej Vrtiška
Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...