Nejúspěšnější lovec komet
| 7. 1. 2016Na první pohled nijak oslnivý snímek komety SOHO-3000 vypráví zajímavý příběh lidí a strojů. Kde jsou ty časy, kdy komety objevovali lidé?
Díváme se na snímek sluneční atmosféry pořízený družicí SOHO. Co je na fotografii zajímavého? Téměř nic! Vidíme vnější korónu, vlastně sluneční vítr, jejž tvoří nabité částice proudící ze Slunce všemi směry rychlostí stovek kilometrů za sekundu. Slunce samotné je zakryté terčíkem, ale vložený malý snímek ukazuje, že hustší proudy slunečního větru korespondují s polohou aktivních oblastí ve sluneční atmosféře bezprostředně nad povrchem Slunce.
Pravidelné „paprsky“ slunečního větru prozrazují, že na Slunci se opravdu nic mimořádného neděje. To, co činí snímek zajímavým, se nachází uprostřed černého obdélníčku. Ne, nejde o jasnou tečku v obdélníku vlevo dole – tam se v zorném poli koronografu družice SOHO ocitla vzdálená dvojhvězda. Zajímavé „téměř nic“ je možné uvidět až na detailním snímku, pro jistotu na ně ukazuje záměrný kříž. Jde o kometu SOHO-3000.