Knihy
7. 1. 2016Cluifford A. Pickover: Kniha o fyzice
Dokořán a Argo, 2015, překlad Ivan Štoll
Od velkého třesku ke kvantovému znovuzrození: 250 milníků v dějinách fyziky zní podtitul knihy, jež se věnuje souvislostem 250 velkých objevů fyziky. A to z gruntu: od bumerangu (20 000 př. n. l.), tlakoměru (1643), černých děr (1783)‚ tokamaku (1956) až po cestování v čase (1993), Velký hadronový urychlovač (2009) a pak už k neznámé budoucnosti vesmíru, Velké kosmické roztržce (za 36 miliard let) a kvantovému znovuzrození (za více než 100 bilionů let).
Diverzant, Katka Havlíková: Urbex. Krása zániku.
Paseka, 2015
Fotografická publikace mapuje jeden z progresivnějších fenoménů dneška – urbex, neboli urban exploration, tedy průzkum moderních ruin, zapomenutých zákoutí měst, který reportážními texty doprovodila Katka Havlíková. „Jistě nebudu jediný, kdo při pohledu na zašlé ostatky míst v této knize pookřeje,“ píše v úvodu Ivan Adamovič.
Konrad Paul Liesmann: Hodina duchů
Academia, 2015, edice 21. století, překlad Milan Váňa
Po burcující knize Teorie nevzdělanosti vychází další polemický spis rakouského filosofa, který v podtitulu nese název Praxe nevzdělanosti. To, co se aktuálně rýsuje ve třídách a posluchárnách, v seminářích a redakcích, ve virtuálním světě i v reálné politice, je podrobeno ostré a pointované kritice. Za ní však stojí vážná naléhavá prosba: dát vzdělání a vědění opět šanci.
Anton Markoš: Co je nového v biologii
Nová beseda, 2015
Sympatický počin nového nakladatelství má chce „oslovit zvídavé laiky napříč profesemi“. Autor první publikace Co nového v biologii – Anton Markoš, přední český teoretický biolog (pravidelný autor Vesmíru) – skepticky dodává: „Riskuji samozřejmě, že neuspokojím nikoho…“ Odborníky na evoluci či genetiku jistě útlá kniha neohromí, ale scénář evoluce obratlovců, nové poznatky z molekulární biologie, vývojové biologie, genetiky, epigenetiky, evo-devo a teoretické biologie si zajisté rádi přečtou odborníci jiných profesí.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [305,98 kB]