Parazitoid manipuluje svého hostitele prostřednictvím viru
| 4. 6. 2015Lumčík Dinocampus coccinellae, parazitoid slunéček, přežívá ve stadiu kukly pod tělem paralyzovaného hostitele, který mu slouží jako bodyguard (Vesmír 93, 52, 2014/1). Obecně se mělo za to, že slunéčko je paralyzované nějakou chemickou látkou, třeba podobnou neurotransmiterům, kterou larva parazitoida před opuštěním hostitele do jeho těla vyloučí. Anebo že slunéčko je prostě mechanicky poškozené vylézáním ohromné larvy z těla mezisegmentální membránou. Vlastním žraním parazitoidem to není, protože larva lumčíka požírá jen teratocyty – své vlastní buňky poslané do krevního oběhu hostitele, aby nasávaly živiny.
Paralyzované slunéčko se probere po několika dnech, tj. zhruba po vylíhnutí dospělého lumčíka z chráněné kukly, a žije dál. To bylo přičítáno buď zahojení mechanického poškození, nebo postupnému rozložení neuroaktivní látky detoxikačním mechanismem. Už tak šlo o dosti unikátní způsob manipulace hostitele, kdy manipulující parazitoid není v době působení manipulace již v přímém tělesném kontaktu s manipulovaným bodyguardem. Nově však bylo u slunéčka skvrnitého, Coleomegilla maculata, nalezeno, že jde o ještě výjimečnější mechanismus.
Slunéčka jsou ve skutečnosti paralyzována virem. Jde o RNA virus, který dostal jméno DcPV (D. coccinellae paralysis virus). Viry čekají ve vejcovodech parazitujících samiček lumčíků. Nejdříve se množí v larvě parazitoida a té asi nijak neškodí. Později se dostávají do těla hostitele, množí se v něm a poškozují nervové buňky. Současně lze pozorovat antivirovou imunitní odpověď slunéčka. Následné vymizení viru koreluje s probuzením slunéčka z paralýzy. Jsou snad i jiné případy manipulace chování hostitele parazitem zprostředkované symbiotickým mikrobem? (Proc. Roy. Soc. B 282, DOI: 10.1098/rspb.2014.2773)
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [218,78 kB]