Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

Pokrok znamená nebát se

Rozhovor s Evou Sykovou
 |  4. 5. 2015
 |  Vesmír 94, 264, 2015/5

Eva Syková je vědkyně, ředitelka Ústavu experimentální medicíny AV ČR, senátorka za Prahu 4, první místopředsedkyně Rady pro vědu, výzkum a inovace, Manažerka roku a Královna veřejné sféry. Co si myslí tato žena „devatera řemesel“ o vědě v Česku? A o budoucnosti medicíny? „Když jde o život, měli by mít všichni pacienti právo vyzkoušet všechno,“ říká.

Nedávno jste se stala první místopředsedkyní Rady pro vědu, výzkum a inovace. Jaké jsou vaše ambice v této funkci?

Rada prošla rekonstrukcí a to jí rozhodně prospělo. Místopředseda vlády a předseda RVVI Pavel Bělobrádek na rozdíl od předchozího vedení Radu opravdu řídí. Vznikl úřad pro vědu, jehož je RVVI poradním orgánem. Předsednictvo Rady se schází každý týden, ale konají se ještě mimořádná pracovní zasedání, kde se probírají potřebné věci ve větším detailu, práce je tedy značně intenzivní. Fungování úřadu dnes směřuje k tomu, aby vzniklo ministerstvo pro vědu a výzkum. To by bylo skvělé, konečně by věda měla svého stálého zástupce ve vládě. Zároveň by ale bylo nešťastné, kdyby po vzniku ministerstva úloha Rady jako poradního orgánu vlády utrpěla. Neměla by ztratit dosavadní pravomoci, spíše by jí některé měly přibýt.

Jak se na budoucí zmenšení vlivu dívá ministr školství?

Současný ministr školství nemá problém, že se jeho obrovská agenda zúží. Vznik nového ministerstva však není úplně jednoduše proveditelný, vyžaduje změnu zákona (pozn. red.: kompetenčního zákona č. 2/1969 Sb.) a obávám se, že těsně před volbami to nikdo nebude chtít dělat, takže to ještě nějaký ten rok potrvá. Ale našlápnuto máme, což je dobře. Zařadila byste pod ministerstvo i vysoké školy? Bylo by to logické spojení, výzkum a vysoké školy mají mnoho společného. Někteří lidé se domnívají, že celý vzdělávací systém včetně VŠ má být pod jedním ministerstvem, někteří, že VŠ také dělají výzkum a měly by s ním být pod jednou střechou. Jak to dopadne? Třeba vznikne jen ministerstvo pro vědu, výzkum a inovace.

Inovace. Slovo skloňované při všech příležitostech, vědce v základním výzkumu však poněkud straší.

Já inovacím fandím, ale základní výzkum je zásadní, o jeho důležitosti není sporu. Inovace a aplikovaný výzkum nyní ale představují horký brambor – hrozí totiž velké ztráty. Máme zde obrovské

Nyní vidíte 10 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Různé
RUBRIKA: Rozhovor

O autorovi

Eva Bobůrková

Eva Bobůrková původní povolání systémové inženýrky nikdy nevykonávala, neb se zhlédla v novinařině. Ze zpovídaných lidí jí brzy jako nejzajímavější vyšli vědci, a tak se od ekonomického zpravodajství odklonila k popularizaci vědy, kteréžto se věnuje od roku 2000.
Bobůrková Eva

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...