BIOLOGIE • Stanislav Mihulka
| 4. 5. 2015MIMOZEMSKÝ ŽIVOT
Mohl by fungovat život na Titanu?
Paulette Clancyová z Cornellovy univerzity a její kolegové si myslí, že ano. Titan je sice zmrzlé organické peklo a o kapalné vodě si tam mohou nechat jen zdát, život by to ale možná zvládl i bez vody. Vědci si totiž vymysleli biologické membrány, které fungují v kapalném metanu. Jsou tvořeny z malých organických molekul s dusíkem, jako je třeba akrylonitril. V důmyslných počítačových simulacích pak navrhli váčky z takových membrán, kterým přezdívají azotosomy. Mechanickými vlastnostmi se prý příjemně podobají pozemským liposomům. Jestlipak něco takového doopravdy najdeme na Titanu?
Science Advances 1: e1400067, 2015.
BAKTERIOLOGIE
Ultramaličké bakterie z podzemní vody
Jak malé mohou být bakterie? Nedávný výzkum týmu Jillian Banfieldové z Kalifornské univerzity v Berkeley odhalil pestrý svět velmi malých bakterií. Vědci na to šli docela jednoduše – prozkoumali genomy všeho z podzemní vody, co prolezlo filtrem o velikosti pórů 0,2 mikrometru. Zjevila se před nimi velkolepá diverzita minibakterií z nedávno objevených kmenů, provizorně označených jako WWE3, OP11 a OD1. Podle všeho jde o naprosto běžné organismy, které ale nerostou na Petriho miskách, a tak o nich zatím skoro nic nevíme.
Nature Communications 6: 6372, 2015.
Bakterie fixují atmosférický dusík už 3,2 miliardy let
Lapání jinak velmi netečného atmosférického dusíku je geniálním trikem, jak doplňovat vzácné živiny. Není to ovšem nijak snadné. Naučily se to jenom některé mikroorganismy, které si na tom založily výhodnou živnost.