Vesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná škola

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

Pod radarem a teď na světlo

Rozhovor s Josefem Lazarem
 |  30. 3. 2015
 |  Vesmír 94, 200, 2015/4

Josef Lazar, autor unikátního mikroskopu a metody pozorování živých buněk, držitel českého a amerického patentu vypráví o svém „kruhovém vědeckém vývoji“. O tom, jak se vědec ze špičkové laboratoře v New Yorku stane přes noc nezaměstnaným, jak bez peněz člověku snadno uteče světové prvenství, a o tom, jak těžké je vědecké podnikání v Česku.

Co dovedlo českého chemika do Ameriky a co k mikroskopům?

Můj vědecký vývoj je docela dlouhý, proměnlivý a tak trochu kruhový. Studoval jsem syntetickou organickou chemii a při magisterské práci v Ústavu organické chemie a biochemie jsem přičichl k hmyzím feromonům. Syntetizoval jsem je a látky jim podobné, ale trochu jsem přitom záviděl biochemikům, že jejich práce – zjišťování, jak tyto látky fungují, behaviorální pokusy – je zajímavější. Abych mohl studovat biochemické mechanismy rozpoznávání feromonů, přesunul jsem se do Ameriky, na doktorské studium medicinální chemie na University of Utah a do laboratoře profesora Glenna Prestwiche, s nímž spolupracovala i pražská laboratoř UOCHB. Abych mohl dělat s bílkovinami, které interagují s feromony, musel jsem se naučit klonovat příslušné geny. Klonování genů je vlastně chemická reakce s DNA, to mě jakožto chemika bavilo a i mi to docela šlo.

A ten obrat k mikroskopům, tedy do značné míry k fyzice?

Po dokončení doktorandského studia jsem nastoupil na Columbia University, do laboratoře Stuarta Firesteina, který zkoumal myší feromony. Ale uvědomili jsme si, že fungování feromonů nikdy opravdu neporozumíme, dokud neuvidíme, jak v mozku běhá elektřina. Protože na úrovni neuronů se odehrávají procesy rozpoznání feromonů, zpracování signálů, spouštění chování samců nebo samiček. Shodli jsme se na tom, že bychom tyhle všechny záhady rádi rozluštili. Tehdy jsem sepsal žádost o velice kompetitivní grant McKnightovy nadace, který dostanou ročně pouze dva uchazeči. My jsme to štěstí měli. Tak jsem se pro změnu začal zabývat problémem, jak to udělat, abychom mikroskopem viděli změny elektrického napětí v buňkách. Pracovali jsme na tom několik let, ale pak Stuart nedostal grant a na konci listopadu mi řekl, že má na mou práci peníze jen do konce ruku. To bylo hodně nečekané a pak hodně krušné.

Jak se to stalo?

Nyní vidíte 17 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Mikroskopie
RUBRIKA: Rozhovor

O autorovi

Eva Bobůrková

Eva Bobůrková původní povolání systémové inženýrky nikdy nevykonávala, neb se zhlédla v novinařině. Ze zpovídaných lidí jí brzy jako nejzajímavější vyšli vědci, a tak se od ekonomického zpravodajství odklonila k popularizaci vědy, kteréžto se věnuje od roku 2000.
Bobůrková Eva

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...