Zmijovec titánský
| 2. 2. 2015Botanici a milovníci přírody si ve středu 26. června 2014 mohli vychutnat ojedinělou událost. V liberecké botanické zahradě vykvetla rostlina s největším nerozvětveným květenstvím na světě – zmijovec titánský (Amorphophallus titanum). Rostlina byla objevena r. 1878 v deštném lese indonéského ostrova Sumatra a dlouho byla obestřena tajemstvím. Teprve v devadesátých letech minulého století se podařilo shromáždit potřebné znalosti o její biologii. Zmijovec titánský se pěstuje v několika botanických zahradách, ale v evropských kvete zřídka. V botanické zahradě univerzity v Bonnu, kde se pěstuje již víc než 70 let, kvetl celkem 14×. V Česku zatím jen v Liberci. Poprvé před čtyřmi lety a podruhé loni.
Ve svém domácím prostředí se zmijovec titánský pěstuje jako užitková plodina. Má velké podzemní hlízy s vysokým obsahem škrobu, které jsou po uvaření jedlé. Na Sumatře se používají jako naše brambory, i když patří k ohrožené flóře. Kvete nepravidelně. Desítky kilogramů těžká hlíza sbírá několik let sílu, aby z ní vyrašilo obrovské palicovité květenství vysoké až 3 metry, obklopené velikým řasnatým listencem. Vývoj květenství trvá několik týdnů. Nejdříve z hlízy vyraší zárodek řapíku a tlustá protáhlá květní palice zvaná spadix. Ta je zabalena do ochranného listenu zvaného toulec. Jakmile se toulec po dozrání květů rozvine, začnou na spodní části kvést kvítky samičí a později samčí, umístěné nad nimi. Tehdy vydává květenství velmi intenzivní nepříjemný zápach hnijícího masa, čímž láká mouchy, které květy opylují. Odpudivý pach způsobuje řada těkavých organických sloučenin, ale hlavním malodorantem je dimethyltrisulfid [Sensors (Basel) 12, 2152, 2012/2]. Současně se spadix začíná zahřívat biochemickými procesy termogeneze. Jeho povrchová teplota dosáhne hodnoty 36 °C, zatímco teplota okolí je téměř o 10 °C nižší. (Plant Signal Behav. 4, 1096, 2009/11)
Literatura
Ježek Z.: Hlíznaté áronovité v bytech a zahradách. Grada 2007. 76 s.
Korotkova N., Barthlott W.: On the thermogenesis of the Titan arum (Amorphophallus titanum). Plant Signal Behav. 4, 1096, 2009.
Shirasu M. et al.: Chemical identity of a rotting animal- like odor emitted from the inflorescence of the titan arum (Amorphophallus titanum). Biosci. Biotechnol. Biochem. 74, 2550, 2010.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [272,29 kB]