BIOLOGIE • Stanislav Mihulka
| 3. 12. 2015EVOLUČNÍ BIOLOGIE
Předci rostlin byli připraveni na souš
Přechod zelených rostlin na souš byl jedním ze zásadních zvratů historie života na Zemi. Za jednu z klíčových vlastností se přitom považuje schopnost symbiózy s houbami v podobě mykorrhizy.
Jean-Michel Ane z Wisconsinské univerzity v Madisonu a jeho spolupracovníci detailní analýzou 259 transkriptomů a 10 genomů zelených řas a suchozemských rostlin zjistili, že klíčová metabolická dráha související s takovou symbiózou evolučně předchází výstup rostlin na souš. Zdá se, že přátelství s houbami bylo doopravdy to hlavní v dobytí souše rostlinami.
PNAS 112, 13390–13395, 2015
Svižná mitochondriální evoluce drůbeže
Evoluční biologové s oblibou zkoumají mitochondriální genomy. Studium jejich evoluce v krátkém časovém úseku ale bývá omezeno na bezobratlé, lidi a ještě nějaké laboratorní zvířectvo.
Tým Gregera Larsona z Oxfordu se podíval krátkodobou evoluci kura domácího a vědci se nestačili divit. Objevili 2 mutace v jejich mitochondriálním genomu za 50 let, což je asi 15krát rychlejší mutování, než odborníci vůbec považovali za možné. Podceňovat kury se nevyplácí.
Biology Letters online 28. 10. 2015
OCHRANA PŘÍRODY
Vlastnictví půdy chrání slony proti pytlákům
Pytláctví stále ohrožuje samotnou existenci slonů v Africe. Dosavadní dlouhodobé úsilí v boji proti pytláctví se zaměřovalo na konfiskace slonoviny, posilování bezpečnosti v oblastech osídlených slony a na snižování poptávky, která žene slony do záhuby.