BIOLOGIE • Stanislav Mihulka
| 8. 1. 2015 | Vesmír 94, 10, 2015/1
PALEONTOLOGIE
Genom Evropanů obstál v nejmladší době ledové
Kde se vlastně vzali Evropané? Leccos napověděl genom dávného obyvatele západního Ruska, který se stal nejstarším přečteným genomem anatomicky moderního člověka.
Mají ho na svém kontě Eske Willerslev z Geogenetického centra Kodaňské univerzity a jeho kolegové, kteří četli DNA vzorku Kostenki 14 z vesnice Kostěnki jižně od Voroněže.
Genom starý minimálně 36 tisíc let je blízký chlapci kultury Mal‘ta z centrální Sibiře, který žil před 24 tisíci lety, lovcům a sběračům evropského mezolitu, některým dnešním obyvatelům západní Sibiře a mnoha Evropanům. Jak se zdá, genom Evropanů přežil drsné časy nejmladší doby ledové. Máme být na co pyšní.
Nyní vidíte 26 % článku. Co dál:
Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném →
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Biologie
RUBRIKA: Výběr z literatury
O autorovi
Stanislav Mihulka
RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D., (*1973) je šéfredaktorem popularizačního webu Osel.cz. Vystudovaný biolog, kterému učarovala popularizace vědy, taje astrofyziky a magie výchovy tří nespoutaných potomků. Ve službách Slezské univerzity v Opavě popularizuje vědu.

Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.