Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2

Aktuální číslo:

2024/12

Téma měsíce:

Expedice

Obálka čísla

Botanik žasne1

Dvě podoby dobrodružství botanikyDora Dutková: Papaver. Dobrodružství botanikyArgo, Praha 2013, 64 stran, ISBN: 9788025709542
 |  12. 6. 2014
 |  Vesmír 93, 376, 2014/6

V roce 1984 jsem v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze zhlédla výstavu Britský porcelán, která šokovala mou představivost, protože prezentovala díla, která se tvářila jako kousky užitkového porcelánu, ale ve skutečnosti to byly nefunkční sochy tvarově a materiálově inspirované čajovými šálky a konvicemi. Bylo to nádherné a zatoužila jsem jednou mít v kredenci takové kreace! Vždyť moje babička svůj nejvýstavnější kávový servis také nikdy nepoužívala k servírování kávy, takže jeho užitná funkce nebyla naplněna. To jsem ještě netušila, že za třicet let (tedy v mnohem konzervativnějším životním rozpoložení) budu řešit otázku, zda chci mít v poličce knihu, která je takový „fake“, falešná kniha – zachovává formu, ale ne už obsah.

Na pohled je hezká a v knihovně vám rozhodně ostudu neudělá – řeč je o útlé knížečce Dobrodružství botaniky autorky Dory Dutkové. Kniha je bohatě ilustrovaná, texty jsou jednotlivé stručné příběhy o rostlinách a botanicích. Rostliny jsou jmenovány latinskými jmény, text se tváří technicky, když uvádí různé detaily o rostlinách nebo badatelích, a občas je doplněn i autentickými zápisky z deníků či dopisů aktérů, jako by šlo o dokumentaci nějaké hodně důležité události. Potíž (nebo přednost?) je, že jména rostlin i příběhy jsou často vymyšlené, ilustrace sice pojednávané rostliny zobrazují, ale protože to nejsou existující druhy, ilustrace jsou fantazijní.

Vymyslet rostlinu lze v zásadě dvojím způsobem: buď vypadá jako nějaká skutečná rostlina, nebo naprosto nerealisticky (a to je autorčin případ). Je to vlastně hra na populárně‑vědnou literaturu, výtvarný projekt, jehož záměrem je využít estetiky rostlin a naučných knih, zhmotnit je ve formě, ale už ne obsahem. Koneckonců informací o rostlinách a dobrodružstvích s nimi najdete na internetu dostatek. Ale budeme-li se spoléhat jen na internet, co potom budeme mít v knihovně?

Zajímavá je představa autorky o tom, co je na botanice dobrodružstvím. Botanici nejsou v krásné literatuře často zastoupeni, a když ano, tedy jako neškodní blázni, kteří jsou zosobněním nepraktičnosti a vyšinutosti a jediným jejich zájmem je najít nový druh rostliny. Tomu odpovídají i příběhy v recenzované knížce: nové druhy jsou nacházeny ledaskde a navíc mají fantastické vlastnosti nebo alespoň léčí, krášlí nebo jsou užitečné.1) Recenzenti to považují vesměs za velmi zábavné a poznamenávají, že kniha „vnáší humor do tak suché vědy, jakou se může botanika jevit“.2) I když mě tato poznámka pobavila, laik nepochybně ocení, že stereotypní představa o tom, čím se botanika zabývá, je vtipně odlehčena.

Co dodat? Za to, jakou mají lidé představu o naší práci, si můžeme sami, vždyť se to také pokoušíme napravit! Tak až budete mít cestu do Průhonického parku na kvetoucí rododendrony, určitě si zajděte v zámku prohlédnout výstavu Dobrodružství botaniky.3) Možná že vám to, co děláme, zas tak suché připadat nebude. A kniha? Jestli v tomto postmoderním světě ještě toužíte mít doma knihy, ty krásné lapače prachu, tak si ji kupte. Já si ji dávám do knihovny vedle čtečky a stylové kávové konvice beze dna. Srkám kávu z plastového kelímku a přemýšlím, mám-li být nějak nešťastná z toho, že nikdy nepopíšu nový rostlinný druh. Píšu tedy aspoň tuto recenzi jako povzdech nad tím, že zase něco nepozorovaně mizí z našeho života.

Poznámky

1) Pokus o vysvětlení ironického tónu věty: Od botanika to možná nezní hezky, ale většina rostlin není ani krásná, ani užitečná, natož aby měly nějaké fantastické vlastnosti. Ty, co takové vlastnosti mají, jsou jistě hodné zaznamenání, to nepopírám. Místa, kde jsou nové druhy nacházeny, jsou prostě různá, ale okolnosti jejich nálezu jsou většinou naprosto nepravděpodobné. Kniha buduje na stereotypech, tedy na tom, jak si laik botaniku představuje, a to botanika pobaví…

2) Název a citaci jsem si vypůjčila z recenze Jiřího Lojína na www.vaseliteratura.cz.

3) Výstavu si můžete prohlédnout také na internetu: www.ibot.cas.cz/en/dobrodruzstvi_botaniky.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Botanika
RUBRIKA: Nad knihou

O autorovi

Jitka Klimešová

Prof. RNDr. Jitka Klimešová, CSc., (*1963) vystudovala Přírodovědeckou fakultu UK. V Botanickém ústavu AV ČR, v. v. i., v Třeboni se zabývá populační biologií, funkční morfologií a ekologií rostlin. Příležitostně přednáší na Přírodovědecké fakultě JU a UK.
Klimešová Jitka

Doporučujeme

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Pěkná fotka, nebo jen fotka pěkného zvířete?

Jiří Hrubý  |  8. 12. 2024
Takto Tomáš Grim nazval úvahu nad svou fotografií ledňáčka a z textové i fotografické části jeho knihy Ptačí svět očima fotografa a také ze...
Do srdce temnoty

Do srdce temnoty uzamčeno

Ladislav Varadzin, Petr Pokorný  |  2. 12. 2024
Archeologické expedice do severní Afriky tradičně směřovaly k bývalým či stávajícím řekám a jezerům, což téměř dokonale odvádělo pozornost od...
Vzhůru na tropický ostrov

Vzhůru na tropický ostrov

Vojtěch Novotný  |  2. 12. 2024
Výpravy na Novou Guineu mohou mít velmi rozličnou podobu. Někdo zakládá osadu nahých milovníků slunce, jiný slibuje nový ráj na Zemi, objevuje...