Metanová bonanza na dně Bajkalu
| 16. 1. 2014Jezero Bajkal, nejhlubší kryptodeprese na světě, je přírodní unikát. Vzniklo před 25 až 30 miliony let v nejhlubší známé puklině v zemské kůře. Obsahuje 23 600 kubických kilometrů vody, tedy plnou pětinu pozemské sladké vody, která není uvězněna v ledu. I přes svou odlehlost láká turisty z celého světa, ale také vědce, kteří zkoumají jeho četná tajemství. V jezeře samém a na jeho březích žijí stovky organismů, které se nikde jinde nevyskytují.
O tom, že je stále co objevovat, svědčí nedávný nález velkého ložiska hydrátu metanu na jeho dně. Zásoby metanu jsou zde tak velké, že tým pracovníků provádějící průzkum, je označil za „metanovou bonanzu“ (www.newscientist.com/article/mg21929320.800-frozen-fuel-the-giant-methane-bonanza.html?full=true).
I když těžba metanu z jeho hydrátů není dosud technologicky vyřešena, vidina nového zdroje energie na dalších několik století vede země, které mají nedostatek vlastní energie (např. Japonsko, Indie, USA a Čína), k intenzivnímu výzkumu. Předpokládá se, že k zahájení těžby může dojít ještě v tomto desetiletí. Ze strany vědců i vědeckých pracovišť se však ozývají varovné hlasy před nekontrolovatelným spuštěním těžby s nebezpečím nevratných následků pro naši Zemi.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [304,57 kB]