Další příčina velké diverzity strnadů odhalena
| 11. 7. 2013Radiace jsou události, které rychle vytvořily novou a poměrně velkou skupinu druhů. Obvykle předpokládáme, že za nenáhodně rychlou speciací stála klíčová inovace, třeba vznik rozvolněných čelistí u cichlid, který umožnil snadnou adaptaci na příjem nových druhů potravy. Další možnou příčinou může být i rozšíření druhu na nové, dosud neobsazené území. Zatímco většina nejznámějších studií radiací se soustředila na události, které probíhaly na uzavřených místech jako ostrovy či jezera, radiace na kontinentech nejsou tak dobře probádané už proto, že jsou méně nápadné.
Nová studie týmu F. Barkera v prestižním časopise Systematic Biology se pokusila objasnit, která skupina pěvců je odpovědná za jejich nebývale velkou diverzitu. Z přibližně 10 000 druhů ptáků tvoří polovinu pěvci, malí ptáci s hlasovým aparátem, kteří jsou už dlouhou dobu považováni za generátor ptačího druhového bohatství. Mnohé studie ukazují, že velkou radiací prošla především morfologicky a ekologicky různorodá skupina pěvců, která zahrnuje strnady a jim příbuzné skupiny (Emberizinae), žijící v Střední a Severní Americe. Celá skupina tvoří bezmála 20 % americké ptačí fauny a zahrnuje kardinály, pěnkavy, vlhovce, lesňáčky a tangary. Právě sem patří i dvě skupiny proslavené svými radiacemi na ostrovech: Darwinovy pěnkavy a pestrobarevní hawaiští šatovníci.
Nová studie potvrdila nově i tangary jako tvůrce nebývalé diverzity strnadů. Pravděpodobným spouštěčem rychlé speciace tangar bude nejspíš jejich barevnost, která indikuje silnou sexuální selekci. Tangary vytvářejí nové druhy asi pětkrát rychleji než moderní ptáci (Neoaves), tj. asi každé 2 miliony let vyprodukují novou evoluční linii. Ukazuje se, že rychlá speciace je dědičná. Skupiny, které mají hodně druhů, vytvářejí opět skupiny druhově bohaté, protože jednotlivé druhy dědí vlastnosti, které diverzitu často produkují.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [248,35 kB]