Aktuální číslo:

2018/7

Téma měsíce:

Co kdyby…

Outloňové: jedovatí primáti

 |  7. 3. 2013
 |  Vesmír 92, 129, 2013/3

Noční primáti outloňové, žijící v jihovýchodní Asii, jsou jedněmi z mála jedovatých savců. I když se o jejich jedovatosti dlouho vedly spory, zdá se, že je rozhodnuto. Jsou jedovatí a jejich jed je produkován tzv. brachiální žlázou, která je na vnitřní části lokte přední končetiny. Při podráždění z ní zvíře vylučuje malé množství (kolem 10 μl) čiré, silně páchnoucí tekutiny, kterou si roztírá po hlavě a krku. Samice často žlázu vylizují a jedovatými slinami potírají svá mláďata, od kterých se musí vzdálit, zřejmě aby je tak chránily před predátory. Jed bohužel nechrání tyto roztomilé okaté poloopičky před ilegálními obchodníky se zvířaty. O chemické podstatě jedu se ví velmi málo. Je to protein o velikosti 18 kDa, složený ze dvou proteinových řetězců o velikosti 70–90 aminokyselin, které jsou spojeny jedním nebo více disulfidovými můstky. Strukturně je tento jedovatý protein podobný kočičímu alergennímu proteinu Fel d 1.

Vědci z univerzity v Missouri nedávno popsali nový druh outloňů (Nycticebus kayan), u nějž jsou brachiální žlázy zvláště patrné (Am. J. Prim. December 2012, DOI: 10.1002/ajp.22071 ). Ten byl spolu se dvěma dalšími nově popsanými druhy (N. bancanusN. borneanus) dosud považován za outloně bornejského (N. menagensis).

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Zoologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Jiří Patočka

Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc., (*1939) vystudoval chemii a fyziku na PřF MU v Brně. Je profesorem toxikologie na Zdravotněsociální fakultě JU v Českých Budějovicích a emeritním profesorem Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Je autorem knih Vojenská toxikologie (2004), Nutricní toxikologie (2008), spoluautor knih Doba jedová 1 a 2 (2011, 2012) a dalších.

Doporučujeme

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Ondřej Vrtiška  |  16. 7. 2018
Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se seznámili v laboratoři. A nebylo to naposledy, co zaujetí pro organickou chemii ovlivnilo jejich životy i mimo...
Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

John Smellie  |  16. 7. 2018
Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...
Ztracený potápník

Ztracený potápník uzamčeno

Josef Lhotský  |  16. 7. 2018
„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka proplétající osudy tří velkých postav biologie.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné