Aktuální číslo:

2018/7

Téma měsíce:

Co kdyby…

Bílí trpaslíci přistiženi při pohřební hostině bývalých planet

 |  7. 3. 2013
 |  Vesmír 92, 127, 2013/3

Za miliardy let se naše přívětivé Slunce nafoukne do podoby rudé hvězdné příšery – červeného obra. Ohromný a spalující červený obr se nakonec rozplyne a z jeho útrob vyklouzne bílý trpaslík, závěrečná životní forma hvězdy, kdysi nazývané Sluncem. Osud vnitřních planet včetně Země bude tou dobou nejspíš zpečetěn a jejich trosky budou postupně dopadat na bílého trpaslíka. Není to zrovna veselá představa, naštěstí se ale odehraje v nesmírně vzdálené budoucnosti. Pokud se ovšem chceme dozvědět ještě více morbidních detailů, nemusíme kvůli tomu čekat několik miliard let.

Podobné smutné scény se odehrávají v okolním vesmíru i teď a my se můžeme podívat, co náš planetární systém vlastně v daleké budoucnosti čeká. Nedávno to udělali Boris Gänsicke a jeho spolupracovníci z Univerzity ve Warwicku, kteří pomocí Hubbleho vesmírného dalekohledu zkoumali chemické složení prachu v atmosféře čtyř vybraných bílých trpaslíků. Ukázalo se, že jsou tu nejčastěji obsaženy kyslík, hořčík, železo a křemík, naopak nápadně málo bylo uhlíku. Odhalené chemické složení už na první pohled odpovídá materiálu, který důvěrně známe ze Země a ostatních vnitřních planet Sluneční soustavy.

Pozornost si získalo zejména pozorování bílého trpaslíka PG0843+516, u něhož badatelé objevili relativně hodně železa, niklu a síry, tedy prvků, které bychom jinak našli v samotném zemském jádru. Jak se zdá, dotyčný bílý trpaslík právě hoduje na vnitřnostech kamenné planety, která byla navíc natolik velká, že u ní zřejmě došlo k diferenciaci na jádro a plášť, podobně jako na naší Zemi. Je vidět, že se máme na co těšit.

Monthly Notices Royal Astronom. Soc. online 29. 5. 2012

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Astronomie a kosmologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Stanislav Mihulka

RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D., (*1973) je šéfredaktorem popularizačního webu Osel.cz. Vystudovaný biolog, kterému učarovala popularizace vědy, taje astrofyziky a magie výchovy tří nespoutaných potomků. Ve službách Slezské univerzity v Opavě popularizuje vědu.
Mihulka Stanislav

Doporučujeme

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Ondřej Vrtiška  |  16. 7. 2018
Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se seznámili v laboratoři. A nebylo to naposledy, co zaujetí pro organickou chemii ovlivnilo jejich životy i mimo...
Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

John Smellie  |  16. 7. 2018
Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...
Ztracený potápník

Ztracený potápník uzamčeno

Josef Lhotský  |  16. 7. 2018
„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka proplétající osudy tří velkých postav biologie.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné