Jed štíra Rhopalurus junceus: najde využití v chemoterapii nádorů?
| 3. 10. 2013Štír Rhopalurus junceus je jedním z nejhezčích kubánských štírů. Kromě Kuby se však vyskytuje také na Haiti a ve Venezuele. Tento štír, dorůstající velikosti 7–11 cm, obývá všechny druhy lesů od suchých pobřežních až po deštné vysoko v horách. Lze jej najít pod kameny či padlými stromy, často ale také v lidských obydlích, kde jej prozradí zvuk, který vyluzuje třením pevných částí těla o sebe (stridulací).
Pro člověka není bodnutí tohoto štíra nebezpečné. Jeho jed je jedovatý především pro hmyz. Nejvíce je zastoupen peptid složený z 64 aminokyselin, jehož řetězec je stabilizován čtyřmi disulfidickými můstky. Mechanismus biologického účinku těchto peptidů je založen na jejich interakci s iontovými kanály (Na+, K+) buněk, které kontrolují transport iontů sodíku a draslíku přes membránu (Toxicon 58, 18–27, 2011).
Studium přírodních peptidů prokázalo, že mají řadu farmakologických účinků. Jsou schopny ničit patogenní bakterie, kvasinky, plísně, a dokonce i rakovinné buňky. Takové účinky mají i peptidy nalezené v jedu štíra R. junceus. Testy prováděné farmaceutickou firmou Labiofam prokázaly, že jed je účinný u více než 15 různých nádorových linií a že přednostně napadá buňky rakovinné, zatímco zdravé buňky nepoškozuje. V klinické fázi testování byl preparát nazvaný Vidatox zkoušen u 10 000 pacientů s různými formami rakoviny a u mnohých vedl ke zpomalení růstu nádoru a zlepšení kvality jejich života (Ann. Inst. Super Sanita 24, 3–6, 2011). O Vidatox již projevila zájem řada zemí, ale lékaři jsou spíše skeptičtí.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [252,81 kB]