Vesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná škola

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

Když lenochodi nelení

 |  10. 1. 2013
 |  Vesmír 92, 9, 2013/1

Studium lenochodů si asi málokdo představuje jako lákavé, ale zároveň asi ani nijak obtížné. Přesto nebo právě proto toho o jejich životě víme poměrně málo. Nízká aktivita, která možná mnohé vědce od jejich zkoumání odradila, byla naopak impulzem pro studium způsobu jejich rozmnožování. Autoři studie předpokládali, že právě pomalý životní rytmus a fyziologická přizpůsobení jsou příčinou toho, že se u lenochodů setkáme spíše s monogamními páry nebo u nich dochází k víceméně náhodnému páření, tedy promiskuitě. Ve skutečnosti se ukázalo, že sexuální život lenochodů je přece jen komplikovanější. Výzkum lenochodů krátkokrkých (Choloepus hoffmanni) za použití moderních molekulárních metod pro určení vzájemné příbuznosti jedinců v Kostarice přinesl totiž řadu překvapivých informací. Ukázalo se, že samci lenochodů krátkokrkých mají vlastní teritoria, která se překrývají s domovskými okrsky několika samic. Zároveň ale tyto samičí okrsky zpravidla zasahují do teritorií více samců. Díky genetickým analýzám nyní víme, že jeden samec může zplodit potomky i se dvěma samicemi a že samec, na jehož území se samice pohybuje, nemusí být otcem jejího potomka. Další analýzy příbuznosti odhalily také to, že samci zůstávají v dospělosti zpravidla poblíž svého rodného místa, kdežto samice se vydávají hledat nový domov někam dále. Z toho plyne, že sousední samci jsou si obvykle příbuzní, což je podle autorů možný důvod tolerance kontaktu samic s jejich sousedy. Lenochodi krátkokrcí byli tedy označeni za polygamní s určitou mírou promiskuity samic. I pro další savce s nízkou pohyblivostí, jako jsou například koaly či urzoni, je typická samčí teritorialita, ale zatímco samci koal a lenochodů brání spíše teritorium a zdroje, samci urzonů brání samice. Nové informace o lenochodech krátkokrkých jsou dalším dílkem do komplikovaného obrázku, jak může míra pohyblivosti ovlivňovat systém rozmnožování savců.

Animal Behavior, 2012, DOI: 10.1016/j.anbehav.2012.06.007

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Zoologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Martina Konečná

Mgr. Martina Konečná, Ph.D., (*1981) vystudovala zoologii na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity. Ve své práci se věnuje etologii, zejména primátů včetně člověka. Nejvíce ji zajímá individuální variabilita v chování jedince a vliv sociálních vztahů na jeho chování a kondici.
Konečná Martina

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...