Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1Arktida2024banner1

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

Tinamy se starají teorii navzdory

 |  6. 12. 2012
 |  Vesmír 91, 692, 2012/12

Evoluce otcovské péče je jedním z populárních témat biologie chování živočichů. Zatímco u savců je tento fenomén poměrně vzácný, u ptáků je naopak otcovská péče častá. Vyskytují se i ptačí druhy, kde je to právě a jedině tatínek, kdo o mláďata pečuje, zatímco maminka zmizí po nakladení vajec neznámo kam. Podle převládající teorie by se rodičovská péče ze strany samce měla vyvinout u druhů, kde si může být potenciální tatínek poměrně jistý svým otcovstvím, tedy že mláďata, o která se bude starat, jsou skutečně jeho vlastní. Mezidruhová srovnání tuto teorii částečně podporují. Druhy, u kterých jsou častěji v hnízdě nalezena mláďata cizích samců, vykazují menší míru rodičovské péče ze strany otců. V těchto porovnáních ale doposud chyběli zástupci běžců, kam patří pštrosi a tinamy, tedy skupiny ptačích druhů, u kterých je rodičovská péče výhradně doménou otců. Jak velká je u těchto druhů jistota otcovství? Mezeru v datech se rozhodla svou několikaletou studií tinam větších (Tinamus major) zaplnit Patricia Brennan z Cornellovy univerzity. Zjistila, že 60 % hnízd ukrývalo vajíčka od jiných samců, než byl jejich pečovatel, a že čím byla snůška větší, tím byla vyšší pravděpodobnost, že obsahuje i cizí vajíčka. Tento vysoký výskyt vajíček cizích samců je následkem páření samic s několika samci (samice v jedné snůšce klade vajíčka od různých otců) a také přidáváním vajíček od více samic. Nabízí se tedy otázka, zda není pro samce lepší spokojit se s menší snůškou od jedné samice, ve které budou s nižší pravděpodobností cizí potomci. I na to studie tinam přinesla odpověď. Není. Samci, kteří měli větší snůšky, byli otci více mláďat – a to i přesto, že se starali o cizí. Jaké výhody tedy péče o cizí mláďata samcům přináší? Podle autorky studie je to zmírnění rizika predace jednotlivých vajec ve větších snůškách a možnost většího počtu páření se samicemi. Takovým chováním samec zvyšuje šanci, že samice snese jím oplozená vajíčka i do jiného hnízda. Nesází tak vše na jednu kartu a snaží se pojistit proti případné ztrátě snůšky, o kterou se bude starat on sám. Výsledky této studie tedy ukazují, že u běžců zřejmě pravidlo o vysoké jistotě otcovství jako podmínce otcovské péče neplatí a že otcovská péče může být pro samce výhodná i přesto, že se občas starají i o cizí potomky. (Animal Behaviour, 2012, doi: 10.1016/j.anbehav.2012.06.026)

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Zoologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Martina Konečná

Mgr. Martina Konečná, Ph.D., (*1981) vystudovala zoologii na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity. Ve své práci se věnuje etologii, zejména primátů včetně člověka. Nejvíce ji zajímá individuální variabilita v chování jedince a vliv sociálních vztahů na jeho chování a kondici.
Konečná Martina

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...