Aktuální číslo:

2018/7

Téma měsíce:

Co kdyby…

Horký středověk

 |  8. 9. 2011
 |  Vesmír 90, 476, 2011/9

Nejen z historických pramenů víme, že ve středověku panovalo v Evropě velmi teplé počasí. Léta byla horká a suchá, zimy mírné a deštivé. Dařilo se obilovinám i ovoci, vinná réva v té době uzrávala i na britských ostrovech. Není známo, co bylo příčinou takového globálního oteplení.

Současná Evropa se také otepluje a převládá domněnka, že za to může člověk. Spaluje příliš mnoho fosilních paliv, chová příliš mnoho dobytka, příliš kácí deštné pralesy. Koncentrace skleníkových plynů v ovzduší se zvyšuje a úměrně tomu stoupá teplota kontinentu se všemi negativními dopady a hororovými vizemi.

Co ale bylo příčinou oteplení Evropy před 1000 lety? Svádět to na antropogenní vlivy by bylo příliš odvážné, a tak i největší zastánci využívání alternativních zdrojů energie musí připustit, že ve středověku se také náhle oteplilo a nemohl za to člověk. A tak existují i dnes skeptici, kteří podíl člověka na současném oteplení popírají.

Nejnovější studia letokruhů cedrových stromů z marockého Atlasu a stalagmitů nalezených v jeskyni pod skotským rašeliništěm vedou k závěru, že horké počasí v Evropě trvalo od roku 1050 do roku 1400, tedy celých 350 let.

Klimatologové se shodují na tom, že příčinou takové globální změny počasí byly změny v oceánském proudění. Jde zejména o jev zvaný El Nino, který se objevuje v atmosféře a v oceánu v oblasti tropického Pacifiku. Základním rysem El Nina je výskyt abnormálně teplé vody podél rovníku ve východní části Pacifiku. To se projevuje i v atmosféře změnami tlaku vzduchu a cirkulace vzduchu v této oblasti. V období El Niña zeslábnou v rovníkovém Pacifiku východní pasáty, dojde k posunu srážkové oblasti směrem na východ nad oceán a na kontinent proudí teplý vzduch. To ovlivní počasí na celé zeměkouli. Co však bylo příčinou změn oceánského proudění? (Science, DOI: 10.1126/science.1166349).

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Klimatologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Jiří Patočka

Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc., (*1939) vystudoval chemii a fyziku na PřF MU v Brně. Je profesorem toxikologie na Zdravotněsociální fakultě JU v Českých Budějovicích a emeritním profesorem Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Je autorem knih Vojenská toxikologie (2004), Nutricní toxikologie (2008), spoluautor knih Doba jedová 1 a 2 (2011, 2012) a dalších.

Doporučujeme

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Ondřej Vrtiška  |  16. 7. 2018
Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se seznámili v laboratoři. A nebylo to naposledy, co zaujetí pro organickou chemii ovlivnilo jejich životy i mimo...
Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

John Smellie  |  16. 7. 2018
Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...
Ztracený potápník

Ztracený potápník uzamčeno

Josef Lhotský  |  16. 7. 2018
„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka proplétající osudy tří velkých postav biologie.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné