Slovník integrální antropologie
| 11. 2. 2010„Odkud přicházíme, kdo jsme, kam jdeme?“ – takové otázky si kladli filosofové. Odkud přicházíme? Stvořeni Bohem, nebo přírodou (Darwin)? Kdo jsme? Živočichové rozumní (animal rationale), nebo sociální (zoon politikon), anebo bytosti biopsychosociální? Kam jdeme? Do zkázy zbraněmi hromadného ničení či zničením přírody-živitelky? Nebo by nás mohl zachránit znovuoživený a zaktualizovaný plán J. A. Komenského sedmikrokové Obecné porady o nápravě věcí lidských?
Člověkem se však zabývají i humanitní a společenské vědy a z nich jako ústřední svorníková věda antropologie. Ta se ustavilaČlověkem se však zabývají i humanitní a společenské vědy a z nich jako ústřední na evropském kontinentě zprvu jako antropologie fyzická a biologická, v USA a v Británii však jako antropologie sociální a kulturní. Vývoj ve světě spěje k syntéze – k antropologii integrální. Do světové antropologie se vpojili už v první polovině 20. století i naši čeští antropologové: Vojtěch Suk, Karel Absolon a mnozí další. Po určitém zabrzdění vinou obou totalit se dnes česká antropologie znovu rozvíjí, díky V. Soukupovi na UK v Praze, I. T. Budilovi na ZČU v Plzni a J. Malinovi na MU v Brně.
Znamenitým uvedením do soudobé moderní integrální antropologie je právě vydaný Antropologický slovník Jaroslava Maliny s kolegy. Kniha obsahuje pouze ukázky hesel. Kompletní slovník s 20 000 hesly je na přiloženém CD. Jde o první antropologický výkladový slovník ve více než stoleté historii české antropologie. Početný zástup spolupracovníků je uveden na s. 4 a na s. 12–15. Je jím i filosofující a vtipně lakonicky se vyjadřující kreslíř V. Renčín.
Slovník je programově budován jako integrální databáze poznatků, jichž bylo v oblasti věd o člověku i společnosti a kultuře dosaženo. Na rozdíl od standardních slovníků anglosaských však rozšiřuje tematický záběr o krásnou literaturu a výtvarné umění. Vedle neopominutelných hesel (antropologie, člověk, výzkum antropologický, terénní atd.) jsou ve slovníku hesla pokrývající celou šíři života člověka (např. arteria, automobil, bulimie mentální, facebook, feminismus, klenba nožní, láska, trest smrti, univerzita), ale i hesla kuriózní (jako gymnosofisté, písmeno „i“, YUPPIES). Ukázky z beletrie se vztahují k automobilu (s. 42–46) a k Freudovi (s. 80–82). Obšírněji jsou pojednána tato témata: vznik základních obživných strategií (lov, zemědělství), sídlení (urbanizace), organizace společnosti a kultura (městská civilizace, raný stát), technologie (kamenná industrie, keramika, metalurgie), příbuzenství, sexualita, manželství, rituály, právo, mytologie, náboženství, písmo, literatura aj.
Slovník může sloužit i jako učebnice antropologie. Případný zájemce by měl zahájit studium u již zmíněného hesla „antropologie“, které díky odkazům na důležitá hesla vytvoří základní orientační schéma studia. Kompletní slovník je volně přístupný v elektronické podobě na adrese: is.muni.cz/do/1431/UAntrBiol/el/antropos/index.html.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [123,75 kB]