Jižní polární čepička
| 14. 6. 2007Nedávná měření evropské sondy (ESA) Mars Express přinesla zcela nový pohled na jižní polární čepičku rudé planety. Pozorování ukazují, že se zde nachází mnohem větší množství vodního ledu, než se dosud soudilo.
Jižní polární čepička se rozkládá na rozloze asi desetkrát větší než Česká republika a obsahuje tolik vody, že by po jeho roztátí voda pokryla celou planetu jedenáctimetrovou vrstvou.
Sonda při pozorování jižní polární čepičky využila radarový systém MARSIS (Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionospheric Sounding), který si oblast rozdělil do tří set vrstev až do hloubky 3,7 kilometru. Mapováním jednotlivých vrstev se potvrdila přítomnost jak vody, tak zmrzlého oxidu uhličitého a prachových usazenin. Každá z uvedených látek specificky odráží radarový paprsek a toho se při mapování využilo. Zmrzlá voda a oxid uhličitý způsobují bílé zabarvení čepičky, naproti tomu prach se projevuje tmavými vrstvami.
Pozorování nám zároveň poskytlo informace o vnitřní struktuře Marsu. Z měření například plyne, že kůra rudé planety není tíhou ledu deformována, jak by tomu bylo na Zemi. Lze se tedy domnívat, že kůra Marsu je tvrdší než zemská, pravděpodobně proto, že nitro Marsu je v porovnání se zemským chladnější. (Nature 446, 7137, 2007)
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [242,65 kB]