JAK DOŠLO K „ČERNOBYLSKÉ HAVÁRII“?
16. 3. 2006Zásadní roli sehrál experiment, který měl v reaktoru elektrárny ověřit setrvačný doběh turbogenerátoru. Test měl být proveden těsně před odstavením reaktoru z provozu. Experimentem se mělo zjistit, jestli bude generátor reaktoru po rychlém uzavření páry do turbíny schopen při svém setrvačném doběhu ještě zhruba 40 sekund napájet proudem čerpadla havarijního chlazení.
Před zahájením testu a v jeho průběhu došlo k několika vážným lidským chybám a nedodržení bezpečnostních předpisů. Následkem toho v průběhu experimentu nekontrolovatelně vzrostl výkon reaktoru, došlo k přehřátí paliva a destrukci jeho pokrytí. Následovaly 2 výbuchy (zhruba 40 – 60 sekund po zahájení experimentu). Reaktor byl přetlakován tak, že pára při první explozi odsunula horní betonovou desku reaktoru o váze 1000 tun. Druhá exploze následovala v rozmezí 2 až 5 sekund po první a došlo k ní (podle jedné z verzí) vniknutím vzduchu do reaktoru a reakcí vodní páry s rozžhaveným grafitem.
Podle materiálů Černobylského fóra, iniciativy sdružující odborníky Mezinárodní agentury pro atomovou energii, UNSCEAR (Vědecká komise OSN pro důsledky atomového záření), Světové zdravotnické organizace, FAO (Organizace pro výživu) a dalších 3 institucí OSN a vlády Běloruska, Ukrajiny a Ruska.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [470,53 kB]