Aktuální číslo:

2018/7

Téma měsíce:

Co kdyby…

Virus přistižen během vloupání do koalího genomu

 |  7. 12. 2006
 |  Vesmír 85, 712, 2006/12

Genom savců se vyznačuje množstvím opakujících se úseků DNA, které zdánlivě nebo skutečně nemají žádnou biologickou funkci (viz Vesmír 85, 452, 2006/8), jakými jsou různé transpozony, retrotraspozony a endogenní retroviry. Jak takové endogenní retroviry vznikly? Již dlouho se předpokládá, že virus pronikl do genomu, začlenil se do něj, a pak se začal šířit klasickou dědičností z rodiče na potomka. Samotný proces, v němž se to odehrává, však doposud nebyl zaznamenán. Průniky virů do dědičné informace savců sice nejsou nic výjimečného, jenže většina se jich odehrála před statisíci či miliony lety. Za „nejmladší“ endogenní retrovirus byl dosud považován prasečí virus, který podle předpokladu vstoupil do genomu někdy před 5000 lety. Paul R. Young a jeho kolegové, zabývající se v Austrálii virovými nákazami u koalů, však tento proces zachytili ještě nedokončený. Všimli si, že retrovirus KoRV, který koalům způsobuje nádorové bujení, vykazuje některé znaky charakteristické pro endogenní retroviry (např. schopnost přenášet se dědičně z rodiče na potomka), ale zároveň si ještě zachovává schopnost exogenního šíření. V populaci koalů se zkrátka KoRV šíří jak dědičně, tak mezi jedinci navzájem. Podle všeho jde o přechodný stav mezi exogenním a endogenním retrovirem. (Nature 442, 79–81, 2006)

Ke stažení

RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Václav Janoušek

Václav Janoušek (*1986) vystudoval biologii na Přf UK v Praze, kde se v současnosti zabývá populační genomikou a evolucí genomu u různých organismů.

Doporučujeme

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Ondřej Vrtiška  |  16. 7. 2018
Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se seznámili v laboratoři. A nebylo to naposledy, co zaujetí pro organickou chemii ovlivnilo jejich životy i mimo...
Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

John Smellie  |  16. 7. 2018
Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...
Ztracený potápník

Ztracený potápník uzamčeno

Josef Lhotský  |  16. 7. 2018
„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka proplétající osudy tří velkých postav biologie.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné