Aktuální číslo:

2018/12

Téma měsíce:

Jednotky SI

Parašutizmus pavouků

 |  7. 12. 2006
 |  Vesmír 85, 712, 2006/12

Záhada cestování pavouků vzduchem na vzdálenost stovek kilometrů byla pravděpodobně objasněna. Způsob, jakým pavouk cestuje, je znám již dlouho. Usadí se na vyvýšené místo, zvedne zadeček a začne snovat vlečné vlákno. To je uchváceno větrem, a když je dostatečně dlouhé, nese pavouka stále po větru, někdy i přes oceán. Malí pavoučci, jejichž váha se pohybuje v řádech miligramů, tak cestují jako parašutisté. Bývají viděni (zcela zmrzlí) ve výškách kolem 10 km, a tak není divu, že se dostanou i na velmi vzdálená a obtížně dostupná místa. Stávají se prvními obyvateli nově vzniklých sopečných ostrovů v oceánu, často vzdálených stovky kilometrů od pobřeží. Dosavadní matematické modely nedokázaly takové pavoučí výkony vysvětlit, nebraly totiž v úvahu flexibilitu vlečného vlákna. Vlákno není při letu přímé, ale vytváří jakousi vlnovku, čímž se jeho nosnost významně zvyšuje. (Biology Letters, DOI: 10.1098/rsbl.2006.0486)

Ke stažení

RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Jiří Patočka

Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc., (*1939) vystudoval chemii a fyziku na PřF MU v Brně. Je profesorem toxikologie na Zdravotněsociální fakultě JU v Českých Budějovicích a emeritním profesorem Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Je autorem knih Vojenská toxikologie (2004), Nutricní toxikologie (2008), spoluautor knih Doba jedová 1 a 2 (2011, 2012) a dalších.

Doporučujeme

Poprask kolem dvojčat, prvních dětí s editovaným genomem

Poprask kolem dvojčat, prvních dětí s editovaným genomem

Jaroslav Petr  |  13. 12. 2018
V čem udělali čínští soudruzi chybu? Čínský experiment odstartoval genetické vylepšování lidstva bezpříkladně zpackaným způsobem.
Tanec mezi pravděpodobnostmi

Tanec mezi pravděpodobnostmi

Ondřej Vrtiška  |  3. 12. 2018
Forenzní genetička Halina Šimková donedávna v Kriminalistickém ústavu Praha analyzovala DNA a pomáhala odhalovat vrahy, násilníky a zloděje. To ji...
Sedm základních kamenů

Sedm základních kamenů

Ivan Boháček  |  3. 12. 2018
Začalo to metrem. Ve dnech, kdy jde toto číslo Vesmíru do tiskárny, probíhá ve Versailles 26. konference pro váhy a míry (CGPM, Conférence...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné