Je na Marsu jedovatý sníh?
| 7. 12. 2006Podle dvou nejnovějších studií by na Marsu v prachových bouřích za přispění silných elektrických výbojů mohlo vznikat (z vodíku, hydroxylového radikálu a oxidu uhličitého) nezanedbatelné množství peroxidu vodíku. Modelové pokusy na Zemi prokázaly, že písečné bouře vytvářejí silná elektrická pole a že za takových podmínek peroxid vodíku opravdu vzniká, i když jen v nepatrném množství. Na Marsu ostatně jeho přítomnost nedávno prokázali francouzští astrobiologové (Icarus 170, 424, 2004,irtfweb.ifa.hawaii.edu/research/science/32.Encrenaz.H2O2_on_Mars.pdf).
Jestliže předpokládáme, že byl povrch Marsu v posledních třech miliardách let suchý a prašný, mohl nahromaděný peroxid dosáhnout koncentrace toxické pro všechny živé organizmy a dostat se ve formě sněhu na povrch, a protože má vysokou chemickou reaktivitu, zoxidovaly všechny organické molekuly až na oxid uhličitý. Tato hypotéza by zároveň vysvětlila, proč zde biologické laboratoře na přistávacích modulech sond Viking nezaznamenaly přítomnost žádných složitějších organických molekul a inkubační experimenty daly rozporuplné výsledky. Již tehdy se uvažovalo o možnosti, že povrchové horniny mohou obsahovat značné možství peroxidů.
Pokud je to pravda, intenzivní ultrafialové záření, nízké teploty a nedostatek vody spolu s přítomností okysličovadel v půdě vytvořily podmínky, které jsou pro přežití živých organizmů velmi nepříznivé. (Astrobiology 6, 439 a 451, 2006)
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [300,13 kB]