Nádory mozku a ledvin
Není myslím vhodné napsat izolovaně: „V dospělosti se za jednu z možných příčin vzniku nádorového bujení mozku považuje expozice ionizujícímu záření (IZ).“ Ano, ale podíl této příčiny na nádorech CNS vyskytujících se v populaci je téměř jistě zanedbatelný (viz epidemiologické studie následků jednak výbuchů v Hirošimě a Nagasaki, jednak zvýšeného přírodního pozadí ionizujícího záření v oblastech, jako je Ramsar v Íránu). Tato izolovaná, i když pravdivá informace (určitou dávkou IZ při určité dávkové rychlosti můžeme nádor CNS vyvolat) je pro obecného čtenáře zavádějící.
K léčbě se nepoužívá záření X (měkké rentgenové), které má malou pronikavost, ale v drtivé převaze případů záření gama… gama-nůž (i když v obou případech je podstatou elektromagnetické záření), eventuálně záření urychlovačů.
Z uvedených námitek a z informace o současně dosahovaných výsledcích léčby dostávám mizernou náladu. Nálada by se mi ale jistě zvedla, kdybych se dověděl, že při experimentální radioterapii BNTC (borové neutronové záchytové terapii), která se již používá v Japonsku, USA, ale i v Evropě, více než 50 % pacientů přežívá 5 let.
Libor Havlíček, Ústav experimentální botaniky AV ČR
Odpověď redakce:
viz rozhovor s Ing. M. Markem na s. 132.Ke stažení
- článek ve formátu pdf [292,97 kB]