Aktuální číslo:

2025/2

Téma měsíce:

Sklo

Obálka čísla

Něrpa, tuleň Bajkalu

(ad Vesmír 83, 456, 2004/8)
 |  12. 11. 2004
 |  Vesmír 83, 605, 2004/11

Dovoluji si vám poslat jednu drobnou terminologickou připomínku k jinak znamenitému článku o bajkalských tuleních. Jsem přesvědčen, že Vesmíru záleží na tom, aby v textu nebyly zbytečné terminologické chyby. Na s. 460 je napsáno že „tuleni hůře odolávají epizootickým epidemiím, např. viru Morbillivirus“. Je to naprostá pravda, tyto viry, které jsou blízce příbuzné virům lidských spalniček a psinky, skutečně mají na svědomí mnoho tuleních životů, nepřesnost v textu je ale v tom, že termín epizootická epidemie je v tomto kontextu nesmysl. Slovo epidemie (z ř. epi – na, nad, shora, demos – lid) označuje hromadný výskyt (obvykle) infekčního onemocnění (může být i neinfekční) u lidí na určitém území po určitou dobu. Epizootie (z ř. epizoon – živočich) označuje obdobnou situaci, ale u zvířat. Při masovém výskytu postihujícím celou populaci mluvíme pak o pandemii nebo u zvířat o panzootii.

Epidemie u lidí a epizootie u zvířat spolu mohou souviset, například epizootie moru u hlodavců předcházela pravidelně epidemiím moru u lidí (viz např. „Mor“ od Camuse, věděl to Čingischán, který jezdcům nedovoloval sesednout z koní, když byly ve stepi mrtvoly hlodavců), ale nepostihují je najednou, prostě u lidí jde o epidemii a u zvířat o epizootii.

Existují také například zoonotické infekce (dříve zvané antropozoonózy), kterými se lidé nakazí od zvířat, ale mezi lidmi se tyto infekce za normálních okolností dále nepřenášejí (např. tularemie), to je ale už něco úplně jiného.

Asi bych větu v textu přeskočil, kdyby nebyla doplněna vysvětlivkou, která to celé zmatení dovršuje, a sice že epizootie je prudce nakažlivé onemocnění zvířat. Epizootie žádné nakažlivé onemocnění není, je to jen určitý typ výskytu onemocnění (prudce, ale i třeba málo nakažlivých) u zvířat. Těch hodně nakažlivých si pochopitelně snáze všimneme, a proto se o nich většinou více mluví. Takovými prudce nakažlivými onemocněními jsou např. již zmíněná morbillivirová infekce u tuleňů, psinka u štěňat, slintavka či vozhřivka u dobytka, prasečí mor a samozřejmě mnoho jiných infekcí.

Ke stažení

O autorovi

Ladislav Machala

Prof. MUDr. Ladislav Machala, Ph.D., (*1954) vystudoval medicínu na Univerzitě Karlově. Pracuje v AIDS centru Nemocnice Na Bulovce, na 3. lékařské fakultě UK přednáší obor infekčních nemocí.
Machala Ladislav

Doporučujeme

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem uzamčeno

Eva Bobůrková  |  3. 2. 2025
Přírodovědkyni Zuzaně Musilové učarovaly ryby. A to hlavně podivuhodné ryby hlubokomořské, s obrovskýma očima a strašlivými zuby. Byť mnohé z nich...
Doba skleněná

Doba skleněná uzamčeno

Obliba skla trvá už kolem 5000 let. Díky využití přírodních věd dokážeme prohloubit dosavadní poznání toho, kdy a kde se vyráběly skleněné...
Skleněný zázrak

Skleněný zázrak video

Marek Janáč  |  3. 2. 2025
Jeden z nejunikátnějších sklářských příběhů všech dob odstartovaly dvě rodinné tragédie. Leopoldu Blaschkovi z Českého Dubu zemřela na choleru...