Aktuální číslo:

2023/3

Téma měsíce:

Růst

Mohou být dvě infekce najednou lepší než jedna?

 |  19. 1. 2004
 |  Vesmír 83, 9, 2004/1

Mohou, ale jen někdy. Nákazy více patogeny najednou nebývají naštěstí příliš časté, většinou ale znamenají mnohem horší průběh onemocnění. Například infekce virem středoevropské klíšťové meningitidy a zároveň původcem lymské borreliózy (oběma je možno se nakazit při vycházce v okolí Prahy) mívá za následek mnohem závažnější nervové postižení. Rovněž infekce virem žloutenky B a C, či B a zároveň virem delta, anebo třeba infekce virem HIV a virem žloutenky C (kombinace časté u injekčních toxikomanů) působí závažnější postižení jater s vysokým rizikem přechodu do chronického průběhu a rychlejším rozvojem cirhózy, či dokonce rakovinu jater.

Společná nákaza virem HIV a virem GBV-C (dříve označovaným jako virus žloutenky G) má ovšem u většiny pacientů za následek výrazně pomalejší průběh infekce HIV, a tedy i mnohem delší dobu přežití osob s touto infekcí. Virus GBV-C je příbuzný viru žloutenky C, je přítomen v krvi a sekretech pohlavního ústrojí a přenáší se podobným způsobem jako viry žloutenek B či C a HIV. Původně se mělo za to, že napadá játra a způsobuje žloutenku G, ale tento předpoklad se nepotvrdil. Zatím není známo žádné onemocnění, které by bylo možné tomuto viru přičíst.

Ochranný účinek proti HIV trvá jen po dobu přítomnosti GBV-C v organizmu a jeho mechanizmus není dosud znám. GBV-C infikuje lymfocyty včetně CD4+ lymfocytů, ve kterých se replikuje také HIV. Možným vysvětlením by mohl být fakt, že infekce lymfocytů virem GBV-C vede k nižší expresi chemokinových receptorů na jejich povrchu, a právě prostřednictvím těchto receptorů vstupuje do buněk i virus HIV. Ať už je ale mechanizmus ochranného účinku jakýkoliv, je zřejmé, že se vyplatí vztah těchto dvou virů dále studovat.

Někteří pacienti infikovaní HIV se již ptají, kde by se mohli tímto virem nakazit. Stěží jim to lze doporučit, i když není vyloučeno, že jednou skutečně budeme osoby nakažené HIV virem GBV-C „očkovat“. (PRN Notebook 8, 16–20, 2003/3)

Ke stažení

RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Ladislav Machala

Prof. MUDr. Ladislav Machala, Ph.D., (*1954) vystudoval medicínu na Univerzitě Karlově. Pracuje v AIDS centru Nemocnice Na Bulovce, na 3. lékařské fakultě UK přednáší obor infekčních nemocí.
Machala Ladislav

Doporučujeme

Čmeláci mají tradice a kulturu

Čmeláci mají tradice a kulturu audiovideo

Jaroslav Petr  |  16. 3. 2023
Vědci byli přesvědčeni, že sociální hmyz, jako jsou včely, mravenci nebo čmeláci, mají většinu svého chování vrozenou. Nyní zjistili, že čmeláci...
Svět, který není

Svět, který není

Ondřej Vrtiška  |  6. 3. 2023
Obrázek šestiprsté ruky na obálce tohoto čísla nenamaloval člověk. Není to ani obtisk skutečné lidské dlaně, které bychom v počítači domalovali...
Velký zázrak a tajemství růstu

Velký zázrak a tajemství růstu

Daniela Zemková  |  6. 3. 2023
Růstový vzorec člověka je jedinečný: mezi období rychlého růstu po narození a v pubertě je vloženo dlouhé období pomalého růstu – naše dětství.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné