Placebo není jen placebo
| 3. 4. 2003Každý ví, že placebo znamená „budu se líbit“ (lat. placere – líbit se) a že jde o „předstíraný lék“, který má nemocnému pomoci sugescí, i když třeba na jeho nemoc žádný lék neexistuje. V tomto smyslu slouží placebo také ke kontrole skutečných léků, jejichž účinnost se (za přísných bezpečnostních opatření) srovnává s účinností placeba.
Málokdo ví, že placebo byla původně plačka najímaná při pohřbech, aby pozůstalým pomáhala naříkat, a že slovo pochází ze starých řeckých a římských náboženských zpěvů.
Nikdo (donedávna) nevěděl, že placebo má skutečný biochemický účinek, zejména proti bolesti. Vyplaví totiž z těla „přirozená analgetika“, opioidy. Dokonce už jsou známy receptory pro takové přirozené látky, například pro orfanin nebo nociceptin. Nejde jen o to, že se podařilo vysvětlit účinky placeba, podstatné je, že se rýsuje možnost získat tímto způsobem nové účinné léky proti bolestem (na rozdíl od silných analgetik by mohly mít výhodu v tom, že netlumí dechové centrum). Bájný had Uroboros se zakousl do vlastního ocasu a stal se symbolem nikdy nekončícího cyklu zániku a obnovy. Třeba i ty léky z placeba budou mít léčivý účinek…
(The Lancet 357, 1901, 2001)
Ke stažení
- Článek ve formátu PDF [61,02 kB]