SARS a kanalizace v činžácích v Hongkongu
| 8. 12. 2003 | Vesmír 82, 666, 2003/12
Podle nejnovějších epidemiologických analýz se epidemie SARS v Hongkongu rozšířila mezi obyvateli padesáti patrových činžáků nahlučených v tzv. „Moy Gardens“ (žádná zeleň tam není vidět) hlavně pro závady kanalizace. V jedné z technologicky nejvyspělejších částí světa je to vskutku kuriózní situace. Bylo to nejspíš asi tak: Našly se závady ve vodních „zátkách“ v záchodových mísách i potrubí. Z této vody se virus ve vodních kapénkách šířil vzestupnými vzdušnými proudy, které jsou ve výškových budovách běžné, a přenesl se až k obyvatelům vyšších pater. „Komínový efekt“ ve výškových budovách tak získal nový rozměr – a dalo se to čekat. (The Lancet 362, 1207, 2003)
Ke stažení
- Článek ve formátu PDF [256,32 kB]
RUBRIKA: Dopisy čtenářů
O autorovi
Vratislav Schreiber
Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., (*1924) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Podílel se na studiu hormonu TRH a oxidu dusnatého. Pod jeho vedením vyšla monografie o stresu. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR a předsedou České endokrinologické společnosti. Byl prvním, kdo dostal cenu Praemium Bohemiae. V roce 2003 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...