Aktuální číslo:

2023/6

Téma měsíce:

Signál a šum

Obálka čísla

Když dva jsou jako jeden…

 |  1. 1. 2002
 |  Vesmír 81, 56, 2002/1

Podnětný model pro studium speciace poskytují druhy se spojitým areálem rozšíření, který z obou stran obtéká nějakou bariéru. Za ní se zas formy potkávají, ale mohou vykazovat některé odlišnosti, dokonce i tak velké, že jim brání v křížení mezi sebou. Takový příklad asi našli vědci u budníčka zeleného (Phylloscopus trochiloides), jenž v několika poddruzích hnízdí v tajgovém pásmu od Pobaltí až téměř ke Kamčatce, na jih zasahuje do podhůří Himálaje, ale obchází celou Tibetskou náhorní plošinu.

Na severu žijí dvě formy, které vykazují v místě svého setkání (v centrální Sibiři) výrazné rozmnožovací bariéry dané pohlavním výběrem – především odlišnost ve zpěvu a nulovou reakci příslušníků jedné formy na hlas té druhé (rozdíly ve velikosti těla, která odráží ekologické nároky, zjištěny nebyly).

Na jihu v okolí Himálaje se jednotlivé poddruhy na menších vzdálenostech navzájem podle zpěvu nerozpoznávají (tj. silně reagují na hlasovou nahrávku) a změny dalších znaků jsou zde velmi pozvolné.

Podobný obraz poskytla i analýza genetických rozdílů podle mitochondriální DNA – nejméně příbuzné formy jsou ty, které se setkávají na severu v centrální Sibiři. Uvádějí se dvě zcela rovnocenné hypotézy. První uvažuje o rozdělení původního druhu na dvě prostorově oddělené formy (západní a východní), jež postupně expandovaly směrem k sobě, až na sebe narazily, ovšem na severu se již mezi sebou nekřížily, kdežto na jihu ano. Podle té druhé byl původní druh omezen na oblast Himálaje, z jehož obou konců se začal šířit na sever, kde se opět spojil, ale jako dvě formy oddělené popsanými znaky. (Nature 409, 333–337, 2001)

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Evoluční biologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Jiří Reif

Doc. Mgr. Jiří Reif, Ph.D., (* 1980) se v Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK v Praze a na katedře zoologie Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci zabývá biologickými principy, na nichž by měla být založena ochrana ptáků.

Doporučujeme

Včely chodí do tanečních

Včely chodí do tanečních

Kateřina Bezányiová  |  29. 5. 2023
Dělnice včely medonosné (Apis mellifera) umějí svým kolegyním v úlu sdělit, kde se nachází zdroj potravy, za kterým by se měly jako rekrutky...
Signál a šum ve fyzice částic

Signál a šum ve fyzice částic

Tomáš Davídek  |  29. 5. 2023
Ve vědách je šum – na rozdíl od české státní hymny – nežádoucím jevem provázejícím každé měření. Není to však jediná obtíž, s níž se musí...
Zvuk a jeho kvality

Zvuk a jeho kvality uzamčeno

Většina z nás žije celý život obklopena zvukem. Někdy by se chtělo říci hlukem, ale je zřejmé, že některé zvuky jsou pro nás žádoucí, ba i...