Grada2024Grada2024Grada2024Grada2024Grada2024Grada2024

Aktuální číslo:

2024/7

Téma měsíce:

Čich

Obálka čísla

Zemědělství v ohrožení

 |  5. 7. 2001
 |  Vesmír 80, 416, 2001/7

Příroda už pro nás dávno není nevyčerpatelná. Vědci z podnětu Světové banky a Mezinárodního zemědělského výzkumu vydali zprávu, v níž varují, že dosavadními zemědělskými praktikami dovedeme lidstvo k hladomoru.

Poškozená zemědělská půda, vysušená krajina, znečištěné vody a proměna přirozených lesů v pole – to vše začíná vážně ohrožovat světové zdroje potravin. Diagnóza je velmi špatná, tvrdí Adlai Amor z Mezinárodního výzkumného ústavu pro zajišťování potravy. Jeho slova se opírají o výsledky intenzivního výzkumu. Na tomto pracovišti získali nesmírné množství údajů o stavu naší planety z umělých družic a soustředili také informace o způsobu rozvíjení zemědělství v posledních desetiletích.

Dosud to vypadalo velmi nadějně. Díky zavodňování a zemědělské velkovýrobě se produkuje poměrně snadno stále více potravin. Od roku 1961 vyrábí lidstvo o 24 % jídla na jednoho Pozemšťana víc a – co je neméně důležité – o 40 % laciněji! Jenže zavodňování nenápadně a plíživě půdu stále víc poškozuje. Každoročně se jí zasolováním zdevastuje 1 %, takže 9 % polí na světě už je nenapravitelně zničeno. Velkovýroba likviduje biologickou rozmanitost planety: 90 % veškerých potravin lidstva má původ v pouhých 30 plodinách. Každoročně spotřebujeme víc vody, než jí naprší.

Zdá se, že v příštích 20 letech skutečně přibude jedna a půl miliardy lidí, takže za 20 let prý budeme mít – při současné zemědělské politice – problémy jak se uživit.

Jedinou nadějí je promyšlené rozvíjení bioinženýrství, musíme se naučit zvyšovat výnosy polí i užitkovost hospodářských zvířat, aniž bychom si dál ničili přírodní prostředí. Pokud se takto nezačne hospodařit v rozvojovém světě, nemáme jako lidstvo šanci.

Neobejdeme se ani bez celosvětové, globální spolupráce. Sylvie Brunetová z francouzské charitativní organizace Akce proti hladu hledá řešení v tom, že vneseme pořádek do dnešního světa, v němž lidé leckde umírají hlady, přestože se v jiných zemích množí supermarkety překypující potravinami.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Zemědělství
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Ivo Budil

Mgr. Ivo Budil (*1933-2007) vystudoval žurnalistiku na filozoficko-historické fakultě UK, v letech 1955–1974 pracoval v čs. rozhlasu, od roku 1980 do roku 1990 pracoval v redakci Vesmíru. V roce 1990 se vrátil do Čs. rozhlasu, kde připravoval zejména pořad Meteor, později pracoval v radiu Leonardo. Zemřel 24.10.2007

Doporučujeme

Algoritmy pro zdraví

Algoritmy pro zdraví

Ondřej Vrtiška  |  8. 7. 2024
Umělá inteligence proniká do medicíny a v následujících letech ji nejspíš významně promění. Regina Barzilay z MIT má pro vývoj nástrojů...
Mají savci feromony?

Mají savci feromony?

Pavel Stopka  |  8. 7. 2024
Chemická komunikace je způsob předávání a rozpoznávání látek, jímž živočichové získávají informace o jiných jedincích, o jejich pohlaví a věku, o...
Jak funguje moderní speleologie

Jak funguje moderní speleologie uzamčeno

Michal Filippi, Jan Sirotek  |  8. 7. 2024
Přesně před 150 lety byla na prodej Mamutí jeskyně. Systém, který do té doby sloužil jako místo pro těžbu ledku z guana, byl k mání za pouhých...