Laseroví hulváti
| 5. 1. 1998Hasiči a policie se připojili k rostoucímu počtu lékařů, kteří požadují, aby se zabránilo poslednímu šílenému vtípku teenagerů – oťukávání osob tenkým rudým paprskem laseru. Laserová „pera“ mají klasickou přitažlivost zařízení, které vydává pohyblivý červený paprsek s tančící cílovou světelnou tečkou (viz též Vesmír 75, 416, 1996/7). Zneužívání tohoto vysoce intenzivního paprsku, šířícího se až do vzdálenosti 70 metrů, způsobilo zranění řidičům autobusů, kteří pak museli podstoupit vyšetření v nemocnici. Také posádky hasičských vozů byly ze zálohy napadeny gangy „laserových hulvátů“.
Většina očních specialistů sice říká, že je nepravděpodobné, aby paprsek směřující do oka způsobil trvalé oslepnutí, varují však před oslněním, které může být příčinou dopravních nehod. Pera, napájená monočlánkem, vrhají paprsek označovaný jako záření třídy 3A, u kterého britské normy požadují, aby je používal pouze vyškolený operátor. Jsou však k dostání volně u stánků nebo se inzerují v katalozích jako pomůcky pro vizuální prezentaci. Jenom oddělení pro kontrolu dodržování norem v západním Yorkshiru zaznamenalo v poslední době šest případů, včetně napadení autobusů. Odborníci tvrdí, že používání těchto zdrojů má být zakázáno. Prof. John Haywood, který kontroluje lasery pro NHS v severovýchodní oblasti, srovnává zaměření tohoto paprsku do očí se zraněním způsobeným nožem. U stánků se taková pera dostanou jenom asi za 10 liber, přitom speciální zaměřovače stojí od 40 do 65 liber.
Také fotbalová asociace zaznamenává útoky na hráče, včetně Vinnieho Jonese z Wimbledonu. Fotbaloví inspektoři budou na základě pravidel o bezpečnosti FA za nezákonné použití laserů při zápasech požadovat odškodné. (The Guardian 24. 10. 1997)