Lesnická typologie se stále proměňuje
| 14. 7. 2005Multidisciplinární obor lesnická typologie slouží lesníkům jako základní kámen pro dlouhodobé plánování. Vymezuje a popisuje lesní typologické jednotky a dívá se na les jako na lesní ekosystém, v užším pojetí jako na geobiocenózu. 1) Česká republika je v tomto oboru špičkou, a to jen evropskou. V existenci jednotného systému, který je legislativně platný a realizovaný na celém území republiky, mají naše lesnictví a stát nesmírnou devízu.
Jednotný typologický systém lesů v ČR
Základní rozlišovací jednotkou růstových podmínek je lesní typ. Je definován jako soubor přirozených i pozměněných biocenóz a jejich vývojových stadií včetně prostředí – geobiocenóz patřících vývojově k sobě. Je to jednotka s úzkým ekologickým rozpětím pro růst dřevin, jejich produkci a obnovu, a v důsledku toho i pro žádoucí druhové a prostorové složení porostů s podobnou pěstební technikou. Vyšší typologickou jednotkou je soubor lesních typů, který spojuje lesní typy podle ekologické příbuznosti, vyjádřené hospodářsky významnými vlastnostmi stanoviště. V ekologické síti jsou soubory lesních typů vymezeny ekologickými řadami, respektive edafickými (půdními) kategoriemi (horizontálně) a lesními vegetačními stupni.Aktuální úkoly lesnické typologie
![](/images/gallery/archiv/2005/7/lesnicka-typologie-se-stale-promenuje/page/s_2005_400_02.jpg)
Správa dat lesnických typologických jednotek v numerickém a grafickém vyjádření je vedena v celostátní databázi lesních typů a nadstavbových jednotek. 2)
Změny lesní geobiocenózy nalezené terénním průzkumem se porovnávají s dosavadním popisem, a tím umožňují zařazení k lesnickým typologickým jednotkám aktualizovat, popřípadě opravit dřívější nesprávné určení. Tak se ověřují, upřesňují a vymezují nové hranice lesnických typologických jednotek. Za aktualizaci se také považuje zjištění údajů o jednotkách u pozemků, které dosud nebyly určeny (jde např. o bezlesí, zemědělskou půdu, která má být zalesněna, rekultivace ad.). Nové údaje se využívají také k doplnění a upřesnění celostátní databáze, která vychází z aktualizovaných map předchozího cyklu, uplatňuje výsledky zpracované v oblastním typologickém eleborátu a zahrnuje nová typologická šetření i nové poznatky o přírodním prostředí. Typologická mapa vzniká postupně a jejím cílem je zobrazovat současný stav, protože se mapuje otevřená, dynamická lesní geobiocenóza a zachycuje se historický vývojový proces.
Data lesnické typologie jsou součástí oblastních plánů rozvoje lesů. Jejich vyhotovováním a správou je pověřen Ústav pro hospodářskou úpravu lesů v Brandýse nad Labem. Těmto plánům bude věnován příspěvek v příštím čísle.
Poznámky
DIGITÁLNÍ VÝSTUPY LESNICKÉ TYPOLOGIE
Typologická mapa dokumentuje jednotky lesních typů, měřítko 1:10 000.Mapa cílového hospodářství dokumentuje cílové hospodářské soubory, měřítko 1:25 000.
Mapa lesních vegetačních stupňů dokumentuje průběh hranic zonálních lesních vegetačních stupňů, měřítka 1:50 000, 1:100 000 anebo1:500 000.
Digitální výstupy lze najít na www.uhul.cz/carto, odkaz „Oblastní plán rozvoje lesa (2004)“.
Ke stažení
článek ve formátu pdf [440,74 kB]
příloha ve formátu pdf [636,33 kB]