Aktuální číslo:

2025/3

Téma měsíce:

Humor

Obálka čísla

O egoizmu všeho živého

 |  5. 4. 1998
 |  Vesmír 77, 184, 1998/4

Zdá se, že autor je fascinován dawkinsovskou reformací darwinizmu. Připisuje jí totiž zásadní změnu pohledu, nový jazyk, a dokonce ji přirovnává k „einsteinovskému obratu“ na poli fyziky.

V tomto duchu pak rozvíjí své představy a úvahy, vycházející zejména z povahy, funkce a předpokládaného významu tzv. „replikátorů“ pro možné koncepce genetických konfliktů u biologických organizmů a pro vývojovou biologii. Co je však horší, provádí i neopodstatněné extrapolace do oblasti etiky.

Autorovi nelze upřít žurnalistickou razanci, s níž v článku stupňuje tlak své argumentace na čtenářovu pozornost, a posléze i trpělivost. Obě však mají své meze. Autorův závěrečný bonmot: Jsou lidé sobečtí, jako já, vy, kdo to čtete, Albert Schweizer nebo Viktor Kožený, a jsou lidé ultrasobečtí, jako například Babinský [...] tyto meze zjevně překračuje a bohužel není v článku zdaleka osamocen.

Čtenář si snad může položit otázku, nejde-li tu již o první projevy autorem zvěstovaného „einsteinovského obratu“ v biologii. Ne, ten se ještě nekonal. Spíše půjde jen o české, poněkud prostořeké intelektuální „obtěžování“ (anglicky – harassment).

Veřejnost, jak u nás, tak i v zahraničí, často zaujímá stanoviska k vědecké práci a vědě jako celku i podle způsobu, jak jsou prezentovány. Je otázkou, zda článek „O egoizmu všeho živého“ bude z tohoto aspektu žádoucím přínosem, či pouze dokladem autorova egoizmu a jeho nemalých nároků na počet tiskových stran, neúměrný jejich vědeckému obsahu.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Etologie

O autorovi

Dušan Kaláb

 

Doporučujeme

Kdo byl Kosmas? A proč napsal první český bestseller?

Kdo byl Kosmas? A proč napsal první český bestseller? uzamčeno

Irena Jirků  |  3. 3. 2025
K výzkumu Kosmovy kroniky se po letech vrátil, protože – jak říká – dosud nenašel uspokojivou odpověď na základní otázku: Proč vůbec vznikla?...
Mají zvířata smysl pro legraci?

Mají zvířata smysl pro legraci?

Jaroslav Petr  |  3. 3. 2025
Umí se zvířata smát nebo aspoň usmívat? Mají smysl pro to, čemu my lidé říkáme humor? Pokud ano, jak se jejich schopnosti projevují a k čemu jsou...
Selský rozum u kulatého stolu

Selský rozum u kulatého stolu uzamčeno

Selský rozum rezonuje napříč společností jako jakýsi archetyp racionálního myšlení. Není to ale pouze rétorická figura, která se používá pro svůj...