Pošlete vzkaz skřítkům

Pravidla soutěže >>    Seznam „cestujících“ na palubě >>

Tento unikátní projekt se zrodil z nadšení; vědců pro věci neobvyklé, veřejnosti pro možnost dotknout se vesmíru vlastním jménem i kreativitou. Poprvé v historii české kosmonautiky organizujeme zaslání vzkazů a jmen do vesmíru.

A takto tomuto projektu jde čas:

 

léto 2018

Z evropského kosmodromu Kourou (Francouzská Guayana), odstartuje na oběžnou dráhu Země družice TARANIS ke své misi ve výšce 700 km nad povrchem planety. Vynese ji pravděpodobně ruská nosná raketa Sojuz.

 

4. července a 10. července 2017

Analyzátory pro palubu TARANIS prošly sadou vibračních testů. Dne 4. července všechny přístroje v pořádku přežily vibrace podél vodorovné osy, 10. července také podél svislé osy, která je pro elektroniku českého přístroje (obsahujícího paměť se vzkazy) nejcitlivější. Předběžný závěr testování shrnuje prof. Ondřej Santolík takto: „i nyní je vše v pořádku, nic z nás neopadlo.“ Jak testování vypadalo, si můžete udělat představu z přiložené videokukázky.

 

8. února 2017

Také předávací testy analyzátoru IME-HF společně s palubním počítačem MEXIC dopadly na výbornou. Cíl se blíží pomalu, ale jistě.

Únorové testy v LPC2E Orléans. Fotografie: Ondřej Santolík

Únorové testy v LPC2E Orléans. Fotografie: Ondřej Santolík

 

10. ledna 2017

Analyzátor IME-HF úspěšně absolvoval společné testy s elektrickými anténami.

Lednové testy analyzátoru a antén se odehrály v čistých prostorách laboratoře LATMOS, Guyancourt u Paříže. Fotografie: Ondřej Santolík

Lednové testy analyzátoru a antén se odehrály v čistých prostorách laboratoře LATMOS, Guyancourt u Paříže. Fotografie: Ondřej Santolík

 

12. až 16. září 2016

Český analyzátor úspěšně prošel testy ve vakuové teplotní komoře v Thales Alenia Space v Toulouse.

Členové českého týmu Radek Lán (vlevo) a Luděk Uhlíř (uprostřed) při testování analyzátoru ve vakuové komoře. Foto: Thales Alenia Space v Toulouse.

Členové českého týmu Radek Lán (vlevo) a Luděk Uhlíř (uprostřed) při testování analyzátoru před uzavřením vakuové teplotní komory. Foto: Thales Alenia Space v Toulouse.

 

8. a 9. září 2016

V laboratoři Mecano ID v Toulouse podstoupil český přístroj pro sondu TARANIS tzv. vibrační testy, simulující otřesy spojené se startem nosné rakety. Přístroj, obsahující paměť se vzkazy účastníků projektu Pošlete vzkaz skřítkům, testy přežil v naprostém pořádku a funguje jak má.

Český přístroj připevněný k vibrační stolici. Konfigurační paměti se vzkazy označují bílé šipky. Snímek: Ondřej Santolík

Český přístroj připevněný k vibrační stolici. Konfigurační paměti se vzkazy označují bílé šipky. Snímek: Ondřej Santolík

 

6. června 2016

Slavnostní vyhlášení kompletních výsledků soutěže. Podrobnosti v souhrnném článku.

 

1. června 2016

Jiří Suchomel dokončuje naprogramování možnosti elektronického sdílení letenek pro všechny účastníky projektu. Certifikáty jsou vystaveny na jméno, 101 z nich obsahuje i text do vesmíru zaslaného vzkazu.

 

24. května 2016

Všichni vítězové osloveni. Věcné ceny z Vesmíru a nakladatelství DOKOŘÁN, PASEKA, PROSTOR a VYŠEHRAD pohromadě.

 

23. května 2016

Francouzská kontrola potvrzuje, že zařízení pracuje správně a naprogramování paměti se povedlo.

 

18. května 2016

Ondřej Santolík z Francie: „Vše v pořádku, přístroj funguje, uf.“

 

17. května 2016

Tým Ústavu fyziky atmosféry AV (Ondřej Santolík, Ivana Kolmašová a Radek Lán) odjíždí do Francie, aby připravili aparaturu na vypálení programu do paměti. Jejich kolega Luděk Uhlíř v Praze programuje paměť se vzkazy, kontrolní výpočty, zajišťující, že vše bude i v kosmu bezpečně fungovat a vzkazy nebudou rušit činnost TARANIS. Poté vše posílá do Francie k záznamu.

 

16. května 2016

Zasedá porota. Ze stovek zaslaných vzkazů a poselství vybírá 101 nejhezčích textů.

 

13. května 2016

Ve 23:42:40 přichází poslední soutěžní vzkaz.

 

12. května 2016

Výtvarnice Dora Čančíková dokončuje grafický návrh letenky.

 

27. dubna 2016

Francouzský technický tým hlásí zpoždění přípravy modulu, do něhož se mají vzkazy nahrát. Vzhledem k tomu, že český tým může jet do Francie nejdříve v polovině května, operativně posouváme termín ukončení soutěže na 13. květen.

 

14. dubna 2016

Soutěž odstartována zveřejněním pravidel.

 

Kosmická sonda TARANIS je vědecké zařízení, které ve své paměti vynese do vesmíru jména a vzkazy účastníků soutěže Pošlete vzkaz skřítkům.

Oficiální logo sondy TARANIS

Oficiální logo sondy TARANIS

Celkem 152 kg těžká sonda TARANIS, nesoucí jméno keltského boha hromu, je určena k dosud nejrozsáhlejšímu a nejúplnějšímu výzkumu krátkodobých atmosférických událostí – výbojů a záblesků gama záření – objevujících se v zemské atmosféře nad bouřkovými oblastmi (ve výškách mezi 20 a 100 km). Přístroje na palubě budou mít za úkol mimo jiné i sledování tajemných a dosud málo prozkoumaných bouřkových jevů, odehrávajících se nad našimi hlavami – nadoblačných blesků, takzvaných Skřítků. Ty vědce v posledních létech zajímají čím dál víc.

Dva důležité vědecké přístroje sondy TARANIS vyvinuli ve spolupráci s francouzskou kosmickou agenturou CNES čeští vědci z oddělení kosmické fyziky a z oddělení horní atmosféry Ústavu fyziky atmosféry AV a skupiny kosmické fyziky Matematicko-fyzikální fakulty UK. Zařízení Ústavu fyziky atmosféry AV disponuje pevnou pamětí, umožňující nést v sobě do vesmíru vzkazy, jež vzejdou z této soutěže.

Sonda TARANIS je projekt francouzské kosmické agentury CNES, navržený francouzskými institucemi LPCE a CEA ve spolupráci s institucemi z České republiky, Polska a USA. Na kruhovou heliosynchronní polární oběžnou dráhu Země ve výšce až 700 km bude vypuštěna v roce 2018. Vzhledem k nezbytné době integrace a důkladných testů sondy je však třeba vědecké přístroje dokončit již letos na jaře.

Rozvoj skřítka v atmosféře je velmi rychlý. V tomto případě téměř 8 milisekund (ms). Pro srovnání, naše mrknutí oka trvá zpravidla 200 až 400 ms. (zdroj: S. Cummer a kol., 2006)

Rozvoj skřítka v atmosféře je velmi rychlý. V tomto případě téměř 8 milisekund (ms). Pro srovnání, naše mrknutí oka trvá zpravidla 200 až 400 ms. (zdroj: S. Cummer a kol., 2006)

 

Pořadatelé projektu:

Ústav fyziky atmosféry AVLogo Vesmír