BAF!, ŇUF! a MÍR ✌, jsou tři nejkratší vzkazy, které poletí do vesmíru. Jsou mezi texty, vytvořenými účastníky soutěže Pošlete vzkaz skřítkům, společného projektu Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd a časopisu Vesmír.

Oficiální logo sondy TARANIS

Oficiální logo sondy TARANIS

Mezi 14. dubnem a 13. květnem jsme obdrželi celkem 682 krátkých textových zpráv od 551 autorů. Porota, ve složení fyzik Ondřej Santolík, genetik Václav Pačes, spisovatel Ondřej Neff, vědečtí publicisté Eva Bobůrková, Vladimír Kořen a Pavel Toufar, z nich pak vybrala 101 vzkaz, jež následně tým prof. Santolíka nevratně naprogramoval do paměti modulu, který bude na palubě sondy TARANIS řídit vědecké experimenty.

Soutěž Pošlete vzkaz skřítkům je mimořádná především díky tomu, že jde o první projekt, kdy český vědecký tým poskytl veřejnosti prostor účastnit se tímto způsobem přímo cesty do vesmíru. Dosud něco takového umožňovaly jen zahraniční kosmické agentury, většinou však šlo jen o možnost poslat do vesmíru své jméno, nikoliv poselství.

Shatterhand i křupavý křeček – s čím lidé uspěli

Do vesmíru letí (po odstranění duplicit a vulgarit) 547 jmen lidí a 101 vzkaz. Vzkazy se dají rozdělit do několika skupin, jejich autory jsou lidé všech věkových kategorií. Mezi finálovou desítkou vzkazů, o nichž porota rozhodla jednohlasně, se tak objevily oba póly. Na jednu stranu vzkaz Františka Petráska: VE SVÝCH OSMDESÁTI PĚTI LETECH JSEM SE DOČKAL NETUŠENÉ MOŽNOSTI: DÍKY VĚDECKÉ VYSPĚLOSTI LIDSTVA VIRTUÁLNĚ NAVŠTÍVIT VESMÍR, na druhé straně sdělení, v němž bylo vyplněno jen příjmení Kmec: NEMÁM JEŠTĚ JMÉNO, BUDU HO POTŘEBOVAT AŽ V ČERVNU, KDY SE NARODÍM; SNAD NA ŠŤASTNĚ PLANETĚ. ZDRAVÍM SKŘÍTKY. Babička Zdena Pokorná za svou vnučku Anetku Martínkovou zaslala vzkaz UŽ LETÍM…

Porotou oceněné byly i vzkazy vysokoškolských studentů: tříčlenná skupinka, nazývající se Matfyzácké cvičky z telefonu své členky Andrey Kolínské odeslala zprávu ve znění: ZÁKLADNÍ OTÁZKA ŽIVOTA, VESMÍRU A VŮBEC: KDYŽ OLD SHATTERHAND ZAPALOVAL KAKTUSY, KOLIK SKŘÍTKŮ PŘIVOLAL? Jiná studentka, Radka Hanečková, zase vzpomněla na svou první badatelskou hypotézu, již vyřkla ještě v předškolním věku: ČÍM VYŠŠÍ NAPĚTÍ TÍM KŘUPAVĚJŠÍ KŘEČEK. Fakt je, že je ve svých zájmech velmi konzistentní – vedle studia biologie se věnuje i pokusům v elektrotechnice.

Do první desítky se dostaly ještě vzkazy POZDRAVUJI ZLATÉ SLUNCE, STŘÍBRNÝ MĚSÍC, BÍLÉ TRPASLÍKY, ČERVENÉ OBRY, ČERNÉ DÍRY I KRÁSNOU MODROU PLANETU! autorky Ivany Frolíkové, text Andrey Kotrlové: PERMONÍCI Z PODZEMÍ ZDRAVÍ RUDÉ SKŘÍTKY NAD ZEMÍ. ZDAŘ BŮH Z OSTRAVY! i výzva Petry Roušalové, obracející se přímo k nadoblačným bleskům slovy: MILÍ SKŘÍTKOVÉ, BLÝSKNĚTE NÁM, PROSÍM, NA LEPŠÍ ČASY. DĚKUJEME.

Inspiraci ve sci-fi nezapřeli Jan Drda slovy: LIDÉ VŠECH ZEMÍ, ODPOVĚĎ JE 42! ani pan Miroslav Blafka: N 49°24,759 E 014°39,930 MÁM SBALENO A ČEKÁM. Patrně největší míru sympatií v porotě vzbudil vzkaz pana Jiřího Syřínka, který vylíčil svůj důvod, proč se potřebuje dostat na palubu sondy TARANIS jednoduše: ŽENA MI VYČÍTÁ, ŽE FURT NĚKDE LÍTÁM, TAK AŤ MÁ PRAVDU.

Letenky pro soutěž navrhla výtvarnice Dora Čančíková

Letenky pro soutěž navrhla výtvarnice Dora Čančíková. Všechny letenky jsou k vidění na stránce skritek.vesmir.cz

Do vesmíru ovšem poletí i jméno astrofyzika Jiřího Grygara, díky vyznání Alexandry Klcové: OKNA VESMÍRU DOKOŘÁN BYL POŘAD, KDYŽ JSEM BYLA MALÁ, A TEĎ JDEME STÁLE VPŘED OTEVŘENÝMI DVEŘMI. PAN GRYGAR MŮŽE BÝT PYŠNÝ. S věhlasným astrofyzikem se do nadoblačných výšin vydá rovněž Jára Cimrman, a to hned prostřednictvím dvou vzkazů. Autorkou prvního je Lucie Salašková: PODROBNÝ NÁKRES NA SESTROJENÍ KOSMICKÉ SONDY TARANIS (PŮVODNÍ NÁZEV JÁRANIS) – BYL NALEZEN ROKU 1966 V POZŮSTALOSTI JÁRY CIMRMANA. Autorem druhého je Jiří Boček: AŤ TARANIS DOKÁŽE, ŽE SE JÁRA CIMRMAN PLETE, ŽE NEJHORŠÍ ZE VŠEHO NEJSOU TRPASLÍCI.

Kompletní seznam lidí, kteří se zapojili do projektu Pošlete vzkaz skřítkům, najdete na stránce skritek.vesmir.cz

Ceny

Odesilatelům výše zmíněných deseti nejzajímavějších vzkazů, umožníme účast na vyhodnocování testovacích dat mise TARANIS a exkurzi v Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd, kde vzniká část českých kosmických projektů. Autoři návrhů získali také roční předplatné časopisu Vesmír a knihy s populárně-vědeckou tematikou z nakladatelství Dokořán, Paseka, Prostor a Vyšehrad.

 

Titulní snímek: Sonda TARANIS v umělcově představě. (zdroj: CNES)

Print Friendly, PDF & Email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *