Videa pro budoucí kosmonauty

Stav beztíže

Abychom vyladili hlavní tréninkový program finalistů-kosmonautů letošní Expedice, uspořádali jsme 21. července generálku parabolického letu. Povedla se znamenitě. Všichni finalisté stráví ve stavu beztíže celkem více než minutu svého života.

 

Jak se stát kosmonautem?

Máš sen, že na cestě k cizím planetám létáš volným vesmírem? Představuješ si, jak se po přistání procházíš po nehostinném povrchu? Krása! Můžeš se ale jako Čech opravdu stát dalším z hrstky lidí, kteří už do vesmíru letěli, stát se kosmonautem? Jednoduchá odpověď zní „určitě ano“. Zvláště, pokud ti je právě kolem 10 až 15 let. Následující video ti jednak řekne, co přesně povolání kosmonauta obnáší. Dozvíš se, ale také to, co máš v následujících zhruba pěti až deseti letech udělat, abys mohl/a uspět v konkurzu na kosmonauty, který vypíše Evropská kosmická agentura (ESA) někdy kolem roku 2025.

Jak na to ti řekne Ondřej Rohlík, který se spoluprací s ESA dlouhodobě zabývá.

Natočeno 11. dubna 2015, na setkání semifinalistů Expedice vesmír 2014, pořádaném časopisem Vesmír.

 

Staň se kosmonautem na zkoušku

Než se na tak dlouhou a náročnou cestu, jakou popisuje Ondřej Rohlík vydáš, stálo by za to si povolání kosmonauta zkusit na nečisto. Obléknout si skafandr a plnit v něm úkoly spolu s kamarády z posádky. Možná je to i důvod, proč jsi na těchto stránkách. Podívej se na ochutnávku toho, co tě čeká, když se přihlásíš do Expedice vesmír a dostaneš se mezi pětici finalistů.

 

Co zažiješ

Expedice vesmír 2015 je už třetí ročník této populární soutěže pro děti mezi 10 a 15 lety. Vyškolili jsme už 15 dětských kosmonautů, z nichž už je většina na vysokých školách a věnuje se tomu, co je baví. Nejlepší představu o tom, jak může vypadat to, co tě čeká, si uděláš tím, že se podíváš na sestřih z 2. ročníku Expedice. Měj ale na paměti, že každý ročník je jiný, a že i letos jsme připravili spoustu zajímavých programů, které neznají ani kosmonauti z předchozích ročníků. Až na stav beztíže, který zažijete také.

 

Vzkaz kosmonautky

Máte přízeň skutečných kosmonautů. S jedním se při Expedici potkáte, další (Italka Samantha Christoforettiová) vám přímo z kosmodromu Bajkonur vzkazuje…

 

Jméno na věky

Tradicí Expedice vesmír je od prvního ročníku to, že naši kosmonauté dostávají právo pojmenovat cosi, co úzce souvisí s vědou. V prvním ročníku křtili vědeckou aparaturu jihoamerické observatoře Pierra Augera. Od té doby nese jedna tamní detektorová stanice jméno Ználek. Ve druhém ročníku dostali finalisté právo pojmenovat planetku, létající vesmírem mezi drahami planet Mars a Jupiter. Navrhují jí jméno Dinamija, složené z křestních jmen posádky. Podívejte se, jak jejich planetka vypadá. Pozorovali ji jihoamerickými dalekohledy na observatoři La Silla v prosince 2014.

 

Teď už o Expedici vesmír víte dost na to, abyste se mohli rozhodnout jestli vyplníte přihlášku a stanete se také těmi, kdo zažili dobrodružství jako kosmonauti Expedice vesmír.

 

Zpět na hlavní stránku soutěže