Průběh soutěže

Poslední aktualizace: 13. srpna 2015

V říjnu 2015 bude v Česku otevřeno centrum ELI Beamlines s nejvýkonnějšími lasery, které dosud lidstvo vytvořilo. Přidá se tak k dalšímu velkému projektu v oblasti laserů – HiLASE – které u nás v poslední době vznikly pod vedením Fyzikálního ústavu Akademie věd. Tento významný počin světové fyziky roku 2015 doprovází dobrodružná hra pro děti mezi 10 a 15 lety – třetí ročník Expedice vesmír.

 

Předmět soutěže

Soutěž je koncipována jako vědecko-populární simulace, v níž se účastník prakticky seznámí se všemi důležitými etapami přípravy k cestě do vesmíru. Pod dohledem odborníků se seznámí s moderní technikou, využitelnou při vesmírných výzkumech, či chystanou ke skutečné kosmické misi.

 

Soutěž je rozdělena do čtyř etap.

 

1. kolo

Trvání: 8. dubna 2015, 0:00 hod., až 15. května 2015, 24:00 hod.

V této části soutěže vyplníte pozorně a přesně přihlášku a budete od nás čekat na potvrzení mailem, že vše v pořádku dorazilo, nebo že máte některé údaje doplnit. Vzhledem k tomu, že se vždy hlásí velké množství dětí, potvrzení přihlášek budeme posílat v několika etapách. Přijímány jsou pouze přihlášky, v nichž jsou vyplněny všechny povinné rubriky, jež jsou zaslány v termínu soutěže. Z přihlášených účastníků vybereme 150, kteří postoupí do 2. kola.

 

2. kolo

Trvání: 16. května 2015, 0:00 hod., až 30. června 2015, 24:00 hod.

Soutěžící, kteří postoupili z 1. kola dostanou zadání práce, kterou před koncem 2. kola a doručí Pořadateli soutěže. Vypracované práce posoudí odborná porota, jejímiž členy jsou např. astrofyzik Jiří Grygar, chemik Michael Londesborough, vojenský pilot Oldřich Pelčák a další. Porota vybírá třicet semifinalistů, kteří jsou o svém výsledku informován mailem, uvedeným v přihlášce a současně jsou výsledky zveřejněny na internetové stránce expedice.vesmir.cz.

 

3. kolo – semifinále

Trvání: 17. srpna 2015, 9:30 hod., až 18. srpna 2015, 19:00 hod.

V semifinále se soutěžící účastní 2denního interaktivního programu dle dispozic Pořadatele. Součástí jsou fyzické, vědomostní, tvořivé a týmové programy, v nichž jsou testovány další důležité osobnostní stránky budoucího kosmonauta. Soutěžící se setká s porotou, s níž debatuje o svém projektu z 2. kola. Na konci etapy je vybráno pět finalistů, kteří vzápětí začínají předletovou přípravu.

Zákonní zástupci v rámci v den začátku semifinále svým podpisem stvrdí na místě konání soutěže souhlas s účastí Soutěžícího v semifinále, finále a v parabolickém letu.

 

4. kolo – finále

Trvání: 18. srpna 2015, 19:00 hod., až 23. srpna 2015, 16:00 hod.

Soutěžící se účastní tréninku za přítomnosti předních odborníků v oborech, jež jsou pro simulovaný let kosmické posádky důležité. Následuje let k asteroidu, výsadek na jeho povrchu a další důležité interakce v duchu scénáře letošního ročníku Expedice. Po návrat na Zemi čeká posádku let v letadle, letícím po tzv. parabolické dráze.

 

Jakékoliv další dotazy vám rádi zodpovíme na e-mailu expedice@vesmir.cz

 

Na váš vstup do unikátního projektu Expedice vesmír čekáme do 15. května 2015, 24.00 hod.

 

Zpět na hlavní stránku soutěže