Aktuální číslo:

2024/5

Téma měsíce:

Čas

Obálka čísla

Není bublina jako bublina

 |  8. 7. 2019
 |  Vesmír 98, 472, 2019/7

Když se člověk zeptá Googlu „co je bublina“, dozvídá se, že je to plynové těleso obklopené kapalinou nebo pevnou látkou. Vyskytuje se v heterogenních směsích a při fázových přechodech (změnách skupenství) (Wikipedie). Na dalších stránkách si může doplnit informace o tom, že bubliny mají kulovitý tvar. Mýdlové bubliny, takové, které děti rády tvoří bublifukem nebo kterými v obřích rozměrech ohromují publikum bublináři, jsou asi to první, co si člověk představí, když se řekne bublina. Dál jsou to bubliny ze žvýkaček a bubliny, co se dělají na těstě, když se hněte.

V Google obrázcích už vedle krásných duhových bublin vyskakují bubliny komiksové nebo bubliny nápovědy. Při bližším průzkumu (přečtení textu pod obrázkem duhové bubliny) se ale ukazuje, že tu něco nesedí. Píše se tam například „Kdy splaskne realitní bublina?“ Tento nový význam slova bublina (něco zveličeného, co je ve skutečnosti bezvýznamné nebo nemá reálný základ) se v češtině objevuje od devadesátých let. A dělá velkou kariéru. Bubliny nejsou jen na trhu s nemovitostmi, ale jsou i marketingové, dluhopisové, mediální a další. A kromě praskání a splaskávání také vyvolávají obavy a strach. A není divu. Třeba taková internetová bublina označuje rozkvět internetových firem bez propracovaného obchodního modelu, které rychle zkrachovaly.

Tím to ale novinkami ve světě bublin nekončí. Nové tisíciletí přeneslo bubliny do sociální roviny. Je-li člověk v sociální nebo názorové bublině, utvrzuje se ve svém vlastním pohledu na svět a odmítá ten, který tomuto názoru odporuje. Někdo také může žít ve své vlastní bublině, tedy být odtržený od reality, nebo si při cestování prostě nasadí na uši sluchátka a uzavře se do své bubliny – izoluje se tak od okolního světa. Hlavně pozor, aby nám někdo nenarušil osobní bublinu – osobní prostor.

Abychom sloupek uzavřeli pozitivně, připomeňme svatební zvyk, jehož obměna se v poslední době těší velké oblibě. Určitě jste se stali svědkem toho, že bubliny ze svatebních bublifuků stále častěji nahrazují házení květin a rýže. Uvidíme, s čím na nás bubliny přijdou příště.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Lingvistika

O autorovi

Magdalena Kroupová

Mgr. Magdalena Kroupová (*1983) vystudovala slovakistiku a polonistiku na Filozofické fakultě UK v Praze. V Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., se věnuje lexikologii a lexikografii. Je členkou autorského kolektivu připravovaného Akademického slovníku současné češtiny (www.slovnikcestiny.cz).

Doporučujeme

Divocí kopytníci pečují o krajinu

Divocí kopytníci pečují o krajinu

Josef Matyáš  |  6. 5. 2024
Zubr, pratur a divoký kůň dokážou výborně udržovat rozsáhlé plochy krajiny. Vyplývá to z aktualizovaného dokumentu Metodika přirozené pastvy...
Relativistický čas – čas našeho světa

Relativistický čas – čas našeho světa

Pavel Krtouš  |  6. 5. 2024
„Někteří filozofové … se domnívají, že fyzika není schopna popsat nejzákladnější aspekty reality, a zavrhují ji proto jako zavádějící formu...
Čas na poslední kafe

Čas na poslední kafe uzamčeno

Tomáš Knedlík  |  6. 5. 2024
Kávu zbožňujeme pro její vůni a chuť, ale také pro její povzbuzující účinky. Omamná vůně kávy se uvolňuje při pražení, kdy vznikají těkavé...