MultilicenceBiologie2025MultilicenceBiologie2025MultilicenceBiologie2025MultilicenceBiologie2025MultilicenceBiologie2025MultilicenceBiologie2025

Aktuální číslo:

2025/4

Téma měsíce:

Prázdno

Obálka čísla

Jak se stane ze studenta medicíny dobrý lékař?

(Vesmír 72, 264, 1993/5)
 |  5. 3. 1994
 |  Vesmír 73, 124, 1994/3

A přesto se na některých fakultách přijímá (a dokonce prý „s úspěchem“) pouze podle testů, např. takového (poněkud pozměněn, aby se autoři v tom nenašli a neurazili se, ale princip zůstává):

Úkol: Škrtněte, co tam nepatří: kapr, karas, okoun, žralok, velryba.

Kandidát na přijetí škrtne ochotně a s úlevou „velryba“ a je přesvědčen, že získal +5 bodů. Má pravdu, souhlasí to se vzorem!

Okamžitě škrtá s nadšením i žraloka, poněvadž to také není ryba, ale paryba. Chyba lávky! Ztrácí 5 bodů. Proč? Protože v dekodéru to škrtnuto není. Ale adept to zatím neví.

S nemenším nadšením řeší „zadaný úkol“ dále. Co tam ještě nepatří? Okoun je čeleď okounovití, kapr a karas Cyprinidae. Škrtá okouna. Pak kolabuje: škrtnout kapra či karase - různé rody.

Pochopil, že padl do nastražené léčky, vzdává a odchází. Dobře mu tak, jeho inteligence a sebevědomí nestačily na to, aby se vzepřel. Neměl ani komu.

Když přijde zpráva, že nebyl přijat, již ví, jaké chyby se dopustil, měl škrtnout pouze „velryba“, protože toto jediné slovo neobsahuje písmeno „k“, a proto tam nepatří.

IQ je holt IQ!

O autorovi

Oldřich Nečas

Prof. MUDr. Oldřich Nečas, DrSc., (*1925) vystudoval Lékařskou fakultu MU v Brně. V Biologickém ústavu Lékařské fakulty MU se zabývá buněčou a teoretickou biologií.

Doporučujeme

Rostliny vyprávějí o lidech

Rostliny vyprávějí o lidech

Ondřej Vrtiška  |  31. 3. 2025
V Súdánu už dva roky zuří krvavá občanská válka. Statisíce lidí zahynuly, miliony jich musely opustit domov. Etnobotanička a archeobotanička Ikram...
O prázdnech v nás

O prázdnech v nás uzamčenovideo

Jan Černý  |  31. 3. 2025
Naše tělo je plné dutin, trubic a kanálků. Malých i velkých. Některé jsou zaplněné, jiné prázdné, další jak kdy. V některých proudí tekutina, v...
Nejúspěšnější gen v evoluci

Nejúspěšnější gen v evoluci

Eduard Kejnovský  |  31. 3. 2025
Dávno před vznikem moderních forem života sváděly boj o přežití jednodušší protoorganismy, z počátku nejspíše „nahé“ replikující se molekuly...