Čejka chocholatá - pták roku 95
| 5. 3. 1995Mnoho druhů živočichů na naší planetě v tomto století vymizelo a existence dalších je ohrožena. Podle posledních údajů světové organizace Bird Life International je na zeměkouli 1 111 ptačích druhů, tj. 11 % všech žijících druhů ptáků, ohroženo a přes 200 druhů vyhyne nebo bude vyhubeno během příštích 20 let, pokud nebudou podniknuty kroky na jejich ochranu.
V naší republice známe řadu ptačích druhů, které zde opakovaně hnízdily až do doby před 20 lety, ale v posledních letech je u nás není vidět. Sledujeme i druhy kriticky ohrožené, jejichž početnost klesla pod kriticky nízkou úroveň nebo jejichž stanoviště jsou drasticky redukována. Bez zjevné příčiny však klesla i početnost druhů dříve u nás vcelku běžných. Jedním z nich je čejka chocholatá (Vanellus vanellus). Aby ornitologové i veřejnost věnovali čejce chocholaté zvýšenou pozornost, prohlásila ji Česká společnost ornitologická ptákem roku 1995.
Čejka chocholatá je nápadný černobíle zbarvený pták velikosti holuba. Má lesklé peří a zřetelnou chocholku. Můžeme ji spatřit jako jednoho z prvních vracejících se tažných ptáků již koncem února nebo začátkem března. Na tahu ji můžeme zastihnout na polích a v okolí rybníků, kde přelétá v hejnech typickým letem s charakteristickými plácavými údery křídel. Nápadné jsou její akrobatické zásnubní lety.
U nás čejka zatím hnízdí na většině území, nejpočetněji v rybničných oblastech a nížinných mokřadech, méně v pahorkatině či podhůří. Melioracemi a odvodňováním bažin a mokrých luk čejka ztrácí vhodné biotopy pro hnízdění. I když se snaží přizpůsobovat a často zahnízdí v kulturní zemědělské krajině, zemědělská činnost mívá za následek zničení velkého procenta hnízd.