ARTHUR BOLSTEIN: Obyčejné selhání jedné neobyčejné teorie
Jen velkorysosti vítěze můžeme vděčit za to, že název této knihy nezní „Einstein na kolenou“. Vskutku, speciální teorie relativity je zde vyvrácena způsobem, jemuž by měl porozumět každý středoškolák. Autor knihy pan Bolčo se přejmenoval na Bolsteina, patrně proto, aby jeho jméno připomínalo kdysi neprávem oslavovaného Einsteina. Tím je šťastnou shodou okolností zachycena též zdrcující převaha bolšinstva kamenů nad kamenem jediným.
Po elementárním důkazu neplatnosti nejen speciální teorie relativity, ale dokonce samotných Lorentzových transformací věnuje autor zbytek knihy své trnité cestě za poznáním a nenechává nikoho na pochybách, že myšlení se stalo jeho vášní. Příhody zde uvedené jsou vybrány tak, aby usnadnily práci budoucím životopiscům a některé z nich mohly být přímo zařazeny do čítanek. Ke knize je přiložen list fotografií „Tisíc Bolsteinových tváří“, zachycující jeho podobu od dětských let až do dnešní doby. Z titulní desky knihy na nás vedle poněkud zahanbeně se tvářícího Einsteina hledí mužná tvář jeho přemožitele.
Kniha by zajisté udělala radost marxistickým přírodovědcům sdruženým ve spolku Sisyfos, neboť idealistická spekulativnost takových pojednání, jakým bylo například Vopěnkovo o neeukleidovských geometriích, by byla neúprosně odhalena a nesváděla by časopis Vesmír z jediné správné vědecké cesty.
Žel, v recenzované knize je chyba hned na samém počátku. Podnět k jejímu odhalení nalezne případný čtenář již v tam nakreslených obrázcích. A tak jediné, v čem autor tohoto posudku může souhlasit s autorem posuzované knihy, je Bolsteinův výrok „Každý z nás je géniem“, jímž se blahosklonně snížil k prostým lidem. Ano, takovou knihu by vskutku mohl napsat téměř každý.
Ke stažení
- Článek ve formátu PDF [213,96 kB]