Aktualizováno 7. 8. 2017 doplněním jmen finalistů

Dvanáct talentovaných studentů středních škol se dostanou tam, kam nikdo jiný na světě. Poznají, k čemu čeští vědci využívají nejvýkonnější lasery světa. Organizátoři, jimiž jsou laserová centra ELI Beamlines a HiLASE a vědecko-populární časopis Vesmír slibují finalistům zážitek na celý život a nejtalentovanějším i nabídku další spolupráce.

AVOJA, Bivoj, Lucifer, nebo Krakatit, tak se jmenují unikátní laserové systémy, které ve světě v tuto chvíli nemají konkurenci (jak vznikla jména laserů jsme psali zde). Jde o zařízení s nevídanými parametry, s jejichž pomocí lze v laboratořích provádět výjimečné experimenty, a posouvat tak laserovou vědu kupředu.

Rozhodli jsme se vyjít vstříc těm z vás, kdo v létě aktivně trávíte čas mimo domov a poskytnout vám více času na dopsání všeho potřebného. Uzávěrku přihlášek proto posouváme na půlnoc 30. července. Tento termín je konečný.

Úspěch české vědy v oblasti laserů není náhodný. Navazují na své špičkové předchůdce. Na našem území se první laser rozsvítil už roku 1961. Po Spojených státech amerických a Sovětském svazu, jsme byli teprve třetí zemí světa s vlastním laserovým systémem. Nashromážděné zkušenosti pracovníků Akademie věd a českých univerzit po bezmála 60 letech daly vzniknout vědeckým centrům ELI Beamlines a HiLASE – největší vědecké investici v historii naší země.

Být na světové špičce však znamená hledat ty, kdo současným vědcům pomohou se tam udržet. Pořadatelé proto zakládají Talentovou akademii pro nadané středoškoláky se zájmem o vědu a zápalem naplno se pustit do této jen málo probádané oblasti fyziky.

Centra HiLASE a ELI mají nejvýkonnější laserové systémy na světě. Snímek: HiLASE

Centra HiLASE a ELI mají nejvýkonnější laserové systémy na světě. Snímek: HiLASE

 

V prvním ročníku Talentové akademie si organizátoři z přihlášek vyberou 12 nejlepších studentů, pro něž mají připravený originální program. Během tří dnů, strávených v pořádajících vědeckých centrech, vědci zpřístupní své laboratoře, kam se běžně dostanou pouze vybraní zaměstnanci Fyzikálního ústavu Akademie věd. Připraveny jsou experimenty, které jinde nelze zažít, i možnost vyzkoušet si práci ve vědeckém týmu na vlastní kůži.

Pokud během programu usoudíme, že by se někdo z finalistů projektu v budoucnu mohl stát plnohodnotným členem vědeckého týmu, ať už díky svému zápalu, znalostem, nebo schopnosti nacházet inovativní řešení, nabídnou mu dlouhodobou spolupráci.

 

Koho hledáme?

Studenta/ku čtyřletého gymnázia, vyšších stupňů osmiletého gymnázia (kvinta – oktáva) či odborné SŠ se zájmem o přírodovědné předměty, zejména pak fyziku.

Do kdy je třeba se přihlásit?

Do 22. 30. 7. 2017 prostřednictvím elektronické přihlášky (odkaz dole)

Kdy budu vědět, že jsem vybrán/a?

Odborná porota, složená z vědců Fyzikálního ústavu Akademie věd, rozhodne o 12 finalistech do 6. 8. 2017. Výsledky zveřejníme 7. 8. 2017.

Kdy se uskuteční Talentová akademie?

Ve dnech 8. – 10. 9. 2017 v Dolních Břežanech.

Bude mne to něco stát?

Každý vybraný finalista uhradí do 22. 8. 2017 motivační poplatek 500 Kč (vratná záloha). Pokyny k platbě zašleme finalistům e-mailem. Částka bude finalistovi vrácena v případě absolvování finále.

Kdo akci organizuje?

Fyzikální ústav AV ČR – Laserová centra ELI Beamlines a HiLASE a vědecko-populární časopis Vesmír.

 

Online přihláška: bit.ly/TalentováAkademie2017

 

Shrnutí toho, co účastníky čeká

  • Zblízka se seznámí s prací vědeckých týmů a chodem laserových center.
  • Vyzkouší si práci v čisté laserové laboratoři, která je běžně přístupná pouze vybraným zaměstnancům Fyzikálního ústavu Akademie věd.
  • Na jeden den se stanou součástí vědeckého týmu, budou se podílet na výzkumu a prakticky si rozšíří znalosti laserových technologií.
  • Jejich mentorem bude laserový expert, pod jehož vedením budou v týmu pracovat na společném vědeckém projektu.
  • Čeká je návrh řešení, realizace experimentu, vyhodnocení dat i prezentace výsledků.
  • Pokud se osvědčí, nabídnou jim organizátoři další spolupráci s vědci a možnost osobního rozvoje.
  • Hlavním jazykem Talentové akademie je čeština, konverzace s některými lektory může být v angličtině.

 

Finalisté

Ze všech obdržených přihlášek odborná porota pozorně vybrala dvanáct finalistů Talentové akademie, jimiž jsou (v abecedním pořádku):

P. Barták
J. Bartoš
O. Brhlík
P. Havlín
J. Janoušek
A. Mašínová
R. Mittner
M. Otýs
B. Plaskurová
M. Ray
J. Štěpánek
J. Zemek

Všem, kdo jste se do soutěže přihlásili, jsme již odeslali e-mail s podrobnějšími informacemi o jejich výsledcích. Děkujeme za zájem a těšíme se na setkání jak ve finále aktuálního projektu, tak v následujících akcích, které již chystáme. Hezké léto!

 

Více informací a aktuality...

…najdete pod následujícími odkazy:

hilase.cz/talentova-akademie-2017/

eli-beams.eu/cs/media/akce/talentova-akademie-2017/

facebook.com/TalentovaAkademie/

 

Kontaktní osoby pro případ vašich otázek

ELI Beamlines: Hana Strnadová, Hana.Strnadova@eli-beams.eu, 601 560 333

HiLASE: Radka Kozáková, kozakova@fzu.cz, 601 560 164

VESMÍR: Marek Janáč, janac@vesmir.cz, 602 662 269

 

Titulní snímek: Talentová akademie v centrech HiLASE a ELI. Snímek: HiLASE

Print Friendly, PDF & Email