Evropa zaznamenala výskyt vysoce nakažlivého a smrtelného onemocnění, známého zatím jen ze Severní Ameriky a Jižní Koreji. Jde o takzvané chronické chřadnutí jelenovitých, způsobované vadnou formou bílkovin – priony.

Zvukový příspěvek na konci článku.

 

První výskyt choroby na evropském kontinentu prokázali odborníci Norského veterinárního ústavu u posledních evropských divoce žijících sobů z populace Nordfjella v jižním Norsku. Je to poprvé na světě, kdy byla přirozená infekce tohoto onemocnění zjištěna u divokých sobů. Klíčovou otázkou nyní je, jak moc je choroba po evropském kontinentu rozšířena.

K dalšímu čtení:

Původní oznámení Norského veterinárního ústavu (obsahuje VIDEO)

Článek časopisu Nature

 

Titulní snímek: Alexandre Buisse, CC BY-SA 3.0

Print Friendly

Tagy

O autorovi

Jaroslav Petr

Jaroslav Petr

Prof. Ing. Jaroslav Petr , DrSc. působí ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi, přednáší na České zemědělské univerzitě v Praze a na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Zabývá se reprodukční biologií hospodářských zvířat a aktivně se věnuje vědecké publicistice. Zajímají ho především biotechnologie využitelné v zemědělství a medicíně – genetické modifikace, kmenové buňky, klonování… Je autorem knihy Klonování. Hrozba, nebo naděje? Články v tištěném Vesmíru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *