Poslat krátkou textovou zprávu do vesmíru mohou občané Česka v unikátní společné akci Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd a vědecko-populárního časopisu Vesmír. SMS zaslané organizátorům mezi 14. dubnem a 13. květnem se dostanou na palubu kosmické sondy TARANIS, která se vydá studovat skřítky.

TARANIS je sonda s hmotností dvou dospělých lidí (152 kg), nesoucí jméno keltského boha hromu. Je určena k dosud nejrozsáhlejšímu a nejúplnějšímu výzkumu krátkodobých atmosférických událostí – výbojů a záblesků gama záření – objevujících se v zemské atmosféře vysoko nad bouřkovými oblastmi (ve výškách mezi 20 a 100 km).

Mezi nejzajímavější úkoly sondy patří studium skřítků (někdy zvaných i rudé skřítky nebo rudé přízraky). Vědci tímto termínem označují tajemné a dosud málo prozkoumané bouřkové jevy, odehrávající se vysoko nad našimi hlavami – nadoblačné blesky. Jde o atmosférické výboje, vznikající v silném elektrickém poli a vystřelující z výšek okolo 50 km až k takzvané hranici vesmíru kolem 100 km. Skřítci mají typicky načervenalou až oranžovočervenou barvu a mohou svým tvarem připomínat mrkev, sloup, ptačí kost, strom s kořeny, medúzu či dokonce lidskou postavu.

Rozvoj skřítka v atmosféře je velmi rychlý. V tomto případě téměř 8 milisekund (ms). Pro srovnání, naše mrknutí oka trvá zpravidla 200 až 400 ms. (zdroj: S. Cummer a kol., 2006)

Rozvoj skřítka v atmosféře je velmi rychlý. V tomto případě téměř 8 milisekund (ms). Pro srovnání, naše mrknutí oka trvá zpravidla 200 až 400 ms. (zdroj: S. Cummer a kol., 2006)

Jejich pozorování ze zemského povrchu je velmi obtížné, proto o nich i na prahu 21. století stále máme minimum informací. Přitom jak se ukazuje v posledních létech, jde o jev poměrně častý (současné odhady tvrdí, že skřítků je asi 1 % všech blesků, což by měly být celoplanetárně nejméně statisíce ročně).

K prozkoumání a pochopení jevu má přispět právě sonda TARANIS. Jde o výsledek spolupráce francouzského Národního centra kosmického výzkumu CNES s francouzskými institucemi LPC2E či CEA a vědeckými institucemi České republiky, Polska a USA.

TARANIS bude Zemi obíhat po kruhové heliosynchronní polární oběžné dráze ve výšce až 700 km nad povrchem. Podle plánu má být vypuštěna v roce 2018. Vzhledem k nezbytné době integrace a důkladných testů sondy je však třeba vědecké přístroje dokončit již letos na jaře.

Pošlete vzkaz skřítkům

Oficiální logo sondy TARANIS

Oficiální logo sondy TARANIS

Česko v projektu TARANIS zastupují dvě vědecké instituce: Ústav fyziky atmosféry Akademie věd (oddělení kosmické fyziky a oddělení horní atmosféry) a Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy (skupina kosmické fyziky). Právě zařízení prvně jmenované instituce je klíčové pro projekt, který nyní předkládáme veřejnosti.

Zařízení vyvinuté Ústavem fyziky atmosféry AV disponuje pevnou pamětí, která bude na palubě sondy sloužit pro záznam nastavení přístroje. Vědci paměť z technických důvodů nevyužijí celou, do zbývající části proto nahrají texty, které vzejdou ze soutěže „Pošlete vzkaz skřítkům“.

Soutěže se může zúčastnit kterýkoliv občan České republiky prostřednictvím svého mobilního telefonu, jímž od 14. dubna 2016, 00:00 hod do 13. května 2016, 24:00 zašle pořadatelům text vzkazu či poselství, které by nemělo na palubě mezinárodní sondy chybět.

Text by měl být jasný, srozumitelný, v českém jazyce. Adresátem poselství mohou být jak „skřítci“, tak lidstvo, nad jehož hlavami bude sonda TARANIS během své kosmické životnosti létat. Vítány jsou všechny vzkazy moudré, přemýšlivé, vtipné, či připomínající lidem důležité hodnoty, k jejichž dosažení má část obyvatel planety daleko.

Soutěžní SMS

Soutěžící se do projektu zapojuje zasláním SMS ve tvaru SKRITEK Jmeno Prijmeni Navrhovany vzkaz (pouze bez diakritiky) na číslo 900 11 03 (cena SMS = 3 Kč).

Příklad SMS:

SKRITEK Frantisek Vonasek Nejdulezitejsi je lidskost…

+ odeslat na číslo 900 11 03

SMS skřítkům nesmí být delší než 160 znaků (včetně klíčového slova, jména a příjmení).

Účastníci soutěže mohou zaslat rovněž SMS ve tvaru  SKRITEK Jmeno Prijmeni (pouze bez diakritiky). Tyto SMS nebudou hodnoceny jako soutěžní návrhy a budou nahrány do paměti sondy v rámci její volné kapacity. Každá taková SMS smí obsahovat pouze jedno jméno a příjmení. Ze SMS obsahujících více jmen a příjmení bude použit pouze první návrh.

Jeden ze snímků skřítků, pořízených z území České republiky. (foto: Miloslav Druckmüller, Pavel Štarha)

Jeden ze snímků skřítků, pořízených z území České republiky. (foto: Miloslav Druckmüller, Pavel Štarha)

Všechny vítězné vzkazy budou v květnu 2016 zapsány do paměti sondy TARANIS a zveřejněny na internetových stránkách vesmir.cz/skritek. Autorům všech vybraných návrhů bude vystaven certifikát potvrzující zapsání jejich vzkazu do paměti sondy TARANIS.

Odesilatelům deseti nejzajímavějších vzkazů, vybraných porotou, umožníme účast na vyhodnocování testovacích dat mise TARANIS a exkurzi v Ústavu fyziky atmosféry AV, kde se česká část kosmických projektů vzniká. Autorům těchto návrhů budou Pořadatelem též předány věcné ceny – roční předplatné časopisu Vesmír, knižní ceny s populárně-vědeckou tematikou z nakladatelství Vyšehrad, Dokořán, Paseka a Prostor.

Knižní ceny pro vítěze

(výběr)

 

Vyšehrad

Smysl relativity

Nádherná teorie

Kolaps neznamená konec

Povaha změny

 

Dokořán

Stručná historie času

Slunce, Měsíc a Země

Znovuzrozený čas

Paralelní světy

Kvantový vesmír

Fyzika nemožného

Válka o černé díry

Osudová přitažlivost gravitace

Čtyřprocentní vesmír

 

Paseka

Kniha vesmírů

Elegantní vesmír

Bez počátku a konce

Čtvrtý zákon

Kde tedy všichni jsou?

Lehkost bytí aneb Bytí jako světlo

Nové světy ve vesmíru

Mnoho světů v jednom

Sedm dcer Eviných

Proměny vesmíru

V pavučině sítí

 

Prostor

Evoluce svým vlastním tvůrcem

Dějiny medicíny

Proč existuje svět?

Proč platí E=mc2

 

Veškeré podrobnosti k soutěži najdete v jejích pravidlech na stránce vesmir.cz/skritek.

 


Video o předmětu zkoumání sondy TARANIS (anglicky). Zdroj: CNES

 

Titulní snímek: Rozvoj skřítka v atmosféře je velmi rychlý. V tomto případě téměř 8 milisekund (ms). Pro srovnání, naše mrknutí oka trvá zpravidla 200 až 400 ms. (zdroj: S. Cummer a kol., 2006)

Print Friendly, PDF & Email

3 komentáře

 1. Miloš Mikoláš

  Zkoušel jsem poslat jen své jméno a přijmení a přišla mi SMS, že původní SMS je ve špatném tavaru. Kde je chyba? Děkuji

  Odpovědět
  • Marek Janáč

   Dobrý den, pane Mikoláši. Velmi děkuji za upozornění. Systém z nějakého důvodu ignoruje SMS jen se jménem a příjmením. Stačí zaslat SMS ve tvaru Skritek Jmeno Prijmeni Něco a vše je v pořádku. Okamžitě jsem teď napsal provozovateli služby, aby tuto chybu bezodkladně vyřešil. Požádal jsem současně, aby ti, kdo měli tuto potíž, dostali omluvnou SMS a jejich návrh se do systému vrátil. Za potíže se Vám omlouvám.

   Odpovědět
  • Marek Janáč

   Právě jsem dostal zprávu, že kolem půlnoci byl problém odstraněn. Ještě jednou Vám děkuji za upozornění.

   Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *