Představujeme fotografie, ilustrace a videa s vědeckou tematikou, které ve svých kategoriích bodovaly v soutěži Věda je krásná.  Pro studenty a zaměstnance všech fakult Univerzity Karlovy ji každoročně od roku 2009 vyhlašuje Přírodovědecká fakulta UK.

Vítěze vybírá odborná porota. Výjimkou je kategorie Objevitelská, do níž své práce mohou přihlásit všichni registrovaní Přírodovědci.cz a o jejímž vítězi rozhoduje veřejnost na Facebooku. A také kategorie Instagram, otevřená pro kohokoli.

Všechny oceněné práce najdete na webu soutěže.

 

Absolutní vítěz

Kyperské oko

Autor: Jan Ponert

Kyperské oko, autor Jan Ponert

Vyobrazený útvar připomínající oko je ve skutečnosti semenem rostliny tořiče Ophrys kotschyi. Červeně svítící obal, tzv. osemení, je tvořen odumřelými buňkami. Jedinou živou částí semene je malé, zeleně svítící embryo. Protože semeno neobsahuje žádné zásobní pletivo, po vyklíčení je růst mladého tořiče plně závislý na pomoci symbiotických hub. Tuto rostlinu najdeme pouze na Kypru, ale kvůli své závislosti na houbách z přírody postupně mizí.

 

 

Vědecká fotografie

1. místo: Odhalení vosíci

Autor: Aleš Buček

Odhalení vosíci, Aleš Buček

Vosíci budují hnízda bez vnějšího papírového obalu, která čítají jen několik desítek buněk. S oblibou je lepí na člověkem vytvořená místa, jež poskytují ochranu před deštěm. Fotografie zachycující buňky s larvami a vajíčky pochází z hnízda přilepeného na spodní stranu palivového dříví.

 

 

2. místo: Plachtící přízrak

Autor: Dominik Vondráček

Plachtící přízrak, Dominik Vondráček

Mezi stromy právě plachtí letucha malajská (Cynocephalus variegatus). V protisvětle je vidět celá plocha patagia, tedy kožní blány, která jim napomáhá k překonávání i více než 100 metrů dlouhých vzdáleností. Celková délka dospělého zvířete se pohybuje i s ocasem mezi 50 až 60 cm. Dnes mezi letuchy (samostatný řád Dermoptera) řadíme dva druhy žijící v jihovýchodní Asii. Foto pořízeno v botanické zahradě ostrova Penang v Malajsii.

 

 

3. místo: Transformátoři

Autor: Aleš Buček

Transformátoři, Aleš Buček

Ponravy brouků musí zkonzumovat, nebo přesněji prohnat svým trávicím traktem neuvěřitelné množství málo výživné organické hmoty, aby svou vlastní tělesnou hmotnost navýšily jen o několik gramů a dosáhly velikosti potřebné k zakuklení. Na fotografii jsou ponravy tropického zlatohlávka Coelorrhina cornuta, které dokážou přetransformovat litry lesní hrabanky na úhledné granulky trusu.

 

Vědecká mikrofotografie

1. místo (sdílené): Ixodes In Flagranti

Autorka: Jana Bulantová

Ixodes In Flagranti,  Jana Bulantová

Dospělí samci klíšťat Ixodes ricinus sice nesají krev, přesto je velmi často najdeme přímo na hostiteli, kam jsou lákáni vidinou setkání s perspektivními partnerkami pro páření. Před samotným spojením samec nejprve přečerpá své pohlavní buňky do rypáčku (hypostomu), který během samotného aktu zanoří do pohlavního otvoru samičky.

 

 

1. místo (sdílené): The Baby Squid

Autor: Martin Minařík

The Baby Squid, Martin Minařík

Olihně budí úžas i při pohledu pouhým okem. A co teprve pokud se pustíte do studia jejich embryogeneze! Série snímků ukazuje embryo ze všech stran díky pootočení před každým snímáním. Uprostřed růžice ramen je stále patrný zbytek žloutkového váčku, opatřený zeleně značenými brvami. Průhledným tělíčkem prosvítají fialově zvýrazněné svazky svalů. Každý snímek vznikl složením z několika vrstev nasnímaných pomocí fluorescenčního stereomikroskopu.

 

 

2. místo: Malováno jinovatkou

Autor: Jan Mourek

Malováno jinovatkou, Jan Mourek

Snímek ze skenovacího mikroskopu zachycuje část hlavy mnohonožky chlupule podkorní (Polyxenus lagurus) se smyslovými brvami a skupinou jednoduchých oček. Snímek byl pořízen při zvětšení 550×. Spoluautorem snímku je Pavel Kocourek (Chýňava).

 

 

3. místo: Svinulky na ranní rozcvičce

Autor: Jan Mourek

Svinulky na ranní rozcvičce, Jan Mourek

Snímek ze skenovacího elektronového mikroskopu zachycuje čtyři jedince mnohonožky svinulky hrbolaté (Trachysphera gibbula) v různých fázích svinování. Pořízeno při zvětšení 37×. Spoluautorem snímku je Pavel Kocourek (Chýňava).

 

 

Vědecká ilustrace

1. místo: Ptáci USA

Autorka: Martina Nacházelová

kardinál červený, Martina Nacházelová

Série ilustrací vybraných druhů ptáků Severní Ameriky, výběr z obrázků kreslených na zakázku pro americkou společnost Brass Reminders. Na obrázku kardinál červený (Cardinalis cardinalis). Kresleno digitálně v programu Adobe Photoshop.

Další ilustrace z této série

 

 

2. místo: Krásni či oškliví?

Autorka: Martina Nacházelová

rypoš obří, Martina Nacházelová

Série ilustrací savců pro výzkum týkající se hodnocení krásy zvířat Petry Polákové z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Na obrázku rypoš obří (Fukomys mechowii). Kresleno digitálně v programu Adobe Photoshop.

Další ilustrace z této série

 

 

3. místo: Kasuár

Autor: Jiří Nepožitek

Kasuár, Jiří Nepožitek

Kasuár přílbový (Casuarius casuarius) je velký tropický pták patřící mezi běžce. Jeho nápadným znakem je velká přilbice, která poněkud netradičně dominuje zejména u samic. Zajímavostí je, že o stavbu hnízda a sezení na vejcích se stará samec. Bohužel je tento krásný pták ve volné přírodě ohrožen. Kresba tužkou.

 

 

Virtuální příroda

2. místo: La@C76 (1. místo nebylo neuděleno)

Autor: Filip Uhlík

La@C76, Filip Uhlík

Spinová hustota endohedrálního metallofullerenu La@C76.

 

 

3. místo: Lidský rhinovirus typu 14

Autor: Filip Uhlík

Lidsky rhinovirus typu 14, Filip Uhlík

Symetrie obalu lidského rhinoviru typu 14 složeného z 240 jednotek (PDB 1k5m).

 

 

Video-animace-časosběr

2. místo: Miloš Duchoslav – Jabloň (1. místo neuděleno)

 

3. místo: Tomáš Figura – Podzim v mechovém lese

 

kategorie Objevitelská

Tři vítězné práce jednoho autora:

Lezec

Autor: Petr Bambousek

Lezec, Petr Bambousek

Lezci jsou prapodivné ryby, které významnou část života tráví mimo vodní prostředí. Do vody si chodí prakticky jen uložit vodu do žaber, aby mohly dýchat. Po souši se pohybují pomocí předních ploutví, jejichž střední část je srostlá do podoby „přísavky“, která jim umožňuje přichycení v mangrovníkových houštinách. Fotografie byla pořízena na Borneu.

 

 

Listovnice červenooká

Autor: Petr Bambousek

Listovnice červenooká, Petr Bambousek

Středoamerické žabky listovnice patří do příbuzenstva našich rosniček. Jejich pestré a kontrastní zbarvení je předurčilo k tomu, aby se staly jedněmi z nejfotografovanějších žab vůbec. Za pozornost na jejich těle stojí i jednotlivé detaily, jako je například oko, které v celku těla výrazně kontrastuje se zeleným zbarvením těla. I přes tuto barevnou kombinaci však nejde o druh jedovatý, ale jedovaté napodobující (pseudoaposematika).

 

Termití vojáci

Autor: Petr Bambousek

Termití vojáci, Petr Bambousek

Termiti jsou fascinující svou početností i pracovitostí. Když narazíte na jejich milionovou armádu, vypadají jako nekonečný proud řeky. Bližší pohled odhalí, že po obou „březích“ stojí nehybní jedinci. Jsou to vojáci, kteří mají za úkol strážit dělníky. Nemilosrdně odrážejí útoky všech záškodníků.

Print Friendly, PDF & Email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *