Jen dvacet ze sta. Tolik je včel, které jsou pilné jako… včelky. Zbytek si libuje v zahálce.

S tímto zjištěním přicházejí Daneiel Charbonneau a Anny Dornhausová z Arizonské státní univerzity. Pokusili se proto svá zjištění srovnat s jinými druhy sociálně žijícího hmyzu, a tak pozornost obrátili na severoamerické mravence druhu Temnothorax rugatulus. Překvapil je fakt, že ani ti reputaci sociálního hmyzu nezachrání. Ba co víc, jsou na tom co do počtu lenochů v populaci ještě hůře než včely. Vypráví o tom zvukový příspěvek prof. Jaroslava Petra na konci tohoto článku.

Pro sledování aktivity jednotlivých dělnic využili vědci mravence Temnothorax rugatulus. (autoři: Takao Sasaki a James S. Waters)

Pro sledování aktivity jednotlivých dělnic využili vědci mravence Temnothorax rugatulus. (autoři: Takao Sasaki a James S. Waters)

Pramen: Charbonneau D., Dornhaus A.: Workers „specialized“ on inactivity. Behavioral consistency of inactive workers and their role in task allocation. Behav. Ecol. Sociobiol. 69, 1459-1472, 2015 (dostupné on-line).

 

Titulní snímek: Včela (licence CC0)

Print Friendly

Tagy

O autorovi

Jaroslav Petr

Jaroslav Petr

Prof. Ing. Jaroslav Petr , DrSc. působí ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi, přednáší na České zemědělské univerzitě v Praze a na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Zabývá se reprodukční biologií hospodářských zvířat a aktivně se věnuje vědecké publicistice. Zajímají ho především biotechnologie využitelné v zemědělství a medicíně – genetické modifikace, kmenové buňky, klonování… Je autorem knihy Klonování. Hrozba, nebo naděje? Články v tištěném Vesmíru.

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *