Vědecko-populární soutěž Pojmenuj superlaser zaznamenala raketový nástup. Za první den po spuštění do ní poslalo své návrhy 133 soutěžících. Největší zájem je zatím o pojmenování nejvýkonnějšího laseru světa.

Jména, která už nemusíte posílat, neboť je někdo ze soutěžících rezervoval pro sebe, zní: GOLEM, DATEL, JISKRA, KRAKATIT, POSEL SMRTI, JELITO a mnoho dalších. Pokud máte lepší název, dejte nám o tom vědět. Soutěž, kterou vymyslel časopis Vesmír spolu s Fyzikálním ústavem Akademie věd, sází na váš důvtip. K dispozici je pět dosud bezejmenných nejvýkonnějších laserů dvou moderních výzkumných center, vybudovaných v minulých letech v Dolních Břežanech u Prahy Fyzikálním ústavem Akademie věd.

Lasery k pojmenování

V již dokončeném centru HiLASE, specializovaném na vývoj laserových technologií pro průmyslové využití, jsou k dispozici dva lasery, jejichž jména může vymyslet kdokoliv, kdo je občanem České republiky. První z laserů je svižný jako vítr. Umí vystřelit 100 000× za sekundu a brzy bude umět vystřelit až milionkrát za sekundu. S jeho pomocí budou počítače rychlejší. Umí totiž vytvořit elektrické spoje tisíckrát tenčí než váš vlas. Druhý laser HiLASE je o něco pomalejší, zato však mnohem silnější. Umí jednou ranou zpevnit povrch oceli o ploše větších hodinek tak, že ocel dostane šok, úplně změní svoje vlastnosti a díky tomu pak déle vydrží. Takový materiál bude jednou výhodné použít třeba v letadle, které díky němu bude déle létat a bude mnohem bezpečnější než dnes.

ELI Beamlines je druhým laserovým centrem, v němž budou stát lasery, jež pojmenuje veřejnost. Ze čtyř zdejších superlaserů už jeden jméno má. Vymysleli ho dětští finalisté Expedice vesmír 2015 a zní Avoja (zkratka z křestních jmen finalistů: Alena, Vojta, Ondřej, Jakub a Adam). S pomocí Avoji budou vědci schopni zachytit miniaturní detaily přímo v živé buňce a s vysokým časovým rozlišením sledovat jejich odezvu na různé vnitřní a vnější podněty.

Finalisté Expedice vesmír 2015 studují laserem HiLASE propálený železný meteorit. Stačilo na to pár sekund. (Foto: Radim Beznoska, Expedice vesmír)

Finalisté Expedice vesmír 2015 studují laserem HiLASE propálený železný meteorit. Stačilo na to pár sekund. (Foto: Radim Beznoska, Expedice vesmír)

Spolu s Avojou budou tvořit zbývající tři lasery ucelený systém, fungující jako „laserový tým.“ První dva jeho dosud nepojmenovaní členové jsou „dvojčata“ – lasery s velmi podobnými vlastnostmi. Oproti Avoje jsou pomalejší (vystřelí 10× za sekundu), ale silou se nemohou vůbec měřit. Mimo jiné budou přispívat např. vývoji kvalitních a levných protonových zdrojů k léčbě zhoubných nádorů nebo ke zkoumání vnitřní stavby živých buněk.

Poslední z laserů dokáže vystřelit jen 1× za minutu. Žádná sláva, zdálo by se. Jeho přednost spočívá v mimořádné síle. Kdybychom jím dokázali střílet nepřetržitě, po namíření jeho paprsku na vodní nádrž Lipno by se její voda za 10 sekund začala vařit a za další minutu by se zcela vypařila. Díky takto obrovskému výkonu budeme moci například simulovat a zkoumat prostředí uvnitř obřích planet, jako jsou Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Až bude tento laser dostavěn, bude to nejvýkonnější laser, který kdy lidstvo vyrobilo, což bude platit nejméně po následujících deset let. Vývoj v této oblasti jde mimořádně rychle kupředu.

Jak laser pojmenovat

Soutěž Pojmenuj superlaser vám dává možnost příležitost zapsat se do historie tohoto projektu a tím i historie fyziky. Stačí zaslat návrh jména kdykoliv do 23. listopadu 2015 pomocí SMS, kterou ve tvaru LASER X Y (X=číslo laseru dle pravidel soutěže, Y=váš soutěžní návrh jména).

Příklad: LASER 2 smatlafousek

SMS pak jen odešlete na číslo 900 11 03 (cena 1 SMS = 3 Kč a pokrývá právě náklady na odeslání vaší SMS a odeslání zpětného potvrzení přijatého návrhu) a čekáte, zda váš návrh vybere odborná porota ve složení fyzička Martina Boháčová, herečka Barbora Hrzánová, manažer Roman Hvězda, experimentální vědec Georg Korn, chemik Michael Londesborough, fyzik Tomáš Mocek a vědecký novinář Ondřej Vrtiška.

Hlavní cenou je několikadenní zájezd pro dvě osoby do švýcarské Ženevy a návštěva CERNu s průvodci z řad předních českých vědců, kteří v centru pracují. Dalšími cenami je roční předplatné Vesmíru, vědecko-populární knihy, apod.

Nejmohutnější laser světa (Laser 4) na ELI Beamlines (Foto: Fyzikální ústav AV)

Jak se bude jmenovat nejmohutnější laser světa z ELI Beamlines? (Foto: Fyzikální ústav AV)

Soutěž Pojmenuj superlaser vymyslel časopis Vesmír spolu s Fyzikálním ústavem Akademie věd. Navazuje na tradici, kterou světově významná vědecká zařízení udržují již řadu let. Před jedenácti lety se kupříkladu občané Česka zapojili do hledání jmen pro speciální „sudy“ s fotonásobiči, jež se od té doby podílejí na sledování kosmického záření v argentinské pampě, kde se rozprostírá observatoř Pierre Augera. Na vědeckých konferencích vědci jména sudů zmiňují např. při debatách o mimořádných signálech kosmického záření, které zaznamenaly. Jména ZNÁLEK, SOVA, PATROŠ nebo BOBÍK od té doby vzali významní odborníci mnohokrát do úst.

Doporučení

Při výběru vhodných jmen doporučujeme přihlédnout k tomu, že laser leží na území Česka. Jistá regionální příslušnost by laserům mohla slušet. Současně by mělo být jméno dobře pamatovatelné a hlavně vyslovitelné i mluvčími jiných jazyků. Komunita vědců, kteří v HiLASE a ELI Beamlines pracují, je národnostně velmi široká.

Při přemýšlení o názvech jednotlivých laserů vám může pomoci přečtení podrobnějších pravidel soutěže na stránce vesmir.cz/laser. Soutěž končí 23. listopadu 2015.

 

Titulní snímek: Laser (svobodná licence)

Print Friendly, PDF & Email

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *