Na našem území se v minulosti podařilo prokazatelně najít dva diamanty. V oblasti nálezu jednoho z nich minulý rok desetiletý Vojta Kamenický našel velmi zvláštní kamínek. Když si ve Vesmíru v září 2014 přečetl článek o diamantech, měl jasno, že chce svůj kamínek prozkoumat.

Rodina se obrátila na spolužačku Vojtovy maminky, která vlastní zlatnictví. Na zkoušku speciálním přístrojem pro rozpoznávání diamantů jí přinesli čtyři vzorky. Jeden z nich zkouškou prošel úspěšně. Po několika měsících se Vojta přihlásil do pátrací akce po žďárském meteoritu, organizované časopisem Vesmír. Při druhé expedici, jíž se účastnil, se autorovi tohoto článku zmínil o své vášni a tom, že mají podezření, že nalezli třetí český diamant.

„Vojta původně vůbec nikomu nechtěl o nálezu říkat. Bál se, že by mu ho vzali.“  (Vojtova maminka)

Rozhodli jsme se, že tento diamantový příběh svěříme do ruky odborníkovi. Volba padla na gemologa Radka Hanuse, který se uvolil podrobit jej za účasti nálezce několika typům analýz, jež nález určí s naprostou jistotou. Sešli jsme se jedno úterní odpoledne v laboratoři a s napětím takřka hmatatelným pozorovali, co vše je nutno udělat, abychom poznali povahu nitra toho drobného kousku třpytivé hmoty.

Video rozšiřující článek z Vesmíru 94, 355, 2015/6

 

 Mohlo by vás zajímat:   České diamanty, (Vesmír 93, 514, 2014/9)

 

Úvodní snímek: Stefan Kuhn, volná licence CC0

Print Friendly, PDF & Email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *